ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 14:52

Bahar yorgunu musunuz?

Bahar yorgunu musunuz?

Havaların ısınmasıyla yeni bir uyum sürecine giren insan vücudunun en çok buna ihtiyacı var.


Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Uzmanı Esin Fakılı, “Bahar dönemlerinde oluşabilecek yorgunluğu engellemek için kış aylarındaki beslenme alışkanlıklarımızı terk etmeli yaza uygun besinler tüketmeliyiz” dedi.

"Her gün 10-12 bardak su için"

Havaların ısınmasıyla yeni bir uyum sürecine giren insan vücudunun doğru beslenme ile desteklenmesi gerektiğini söyleyen kaydeden Fakılı, özellikle kış aylarında çok tüketilen kahve, çay, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içeceklerin azaltılması gerektiğini vurguladı. Beslenme uzmanı Esin Fakılı, şu uyarılarda bulundu: “Bu tarz içeceklerin yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici yeşil çay, kuşburnu, papatya, ada çayı gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Terlemeye bağlı olarak oluşabilecek su kayıpları vücudu yavaşlatan enzimatik aktiviteye sebep olarak, yorgunluk ve halsizliğe yol açar. Her gün 10-12 bardak su tüketilmelidir.”

"Mevsiminin sebze ve meyvesini tüketin"

Bahar aylarının gelmesi ile doğanın yeniden canlandığını ve bunun sofralara yansıması gerektiğinin altını çizen Fakılı, mevsimin özelliğini taşıyan sebze ve meyvelerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Fakılı, özellikle koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mor sebze ve meyveler tüketilerek sofralara da baharın gelmesi gerektiğinin bilgisini verdi. Mevsimsel geçiş döneminde vücudun rahatlatılması gerektiğini hatırlatan beslenme uzmanı Fakılı, şunları kaydetti: “Sindirimi kolay olan besinleri seçmeli, ağır ve yağlı yemek yememeye özen göstermeliyiz. Baharatlı, asitli, acılı besinlerden ve salamura gibi mideyi rahatsız edecek besinlerden uzak durulmalı. Et ve protein içeren yiyecekler, özellikle kızartıldığında asit ve pepsin salgılanmasını uyarır ve bu nedenle bu besinlerin miktarı azaltılarak mideyi daha az uyaran haşlanmış veya ızgara yiyecekler tercih edilmeli”

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER