ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2014 Pazartesi 14:24

"Bağışlanmayan organlar, toprak olmaktadır"

"Bağışlanmayan organlar, toprak olmaktadır"

Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Türkiye'de her türlü çabaya rağmen yeterli sayıda organ bağışı gerçekleşmediğini söyledi.


Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz, ülke genelinde organ bağışının yetersiz olduğunu belirterek, "Bağışlanmayan organlar, toprak olmaktadır. Halbuki bu organlar bağışlansa yeni bedenlerde can bulacaktır" dedi.

Yılmaz, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla ERÜ Gevher Nesibe Hastanesi'nde açılan stantta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de her türlü çabaya rağmen yeterli sayıda organ bağışı gerçekleşmediğini söyledi.

Bu nedenle, hastaların organ nakli sırası beklerken kaybedildiğini belirten Yılmaz, "Bağışlanmayan organlar, toprak olmaktadır. Halbuki bu organlar bağışlansa yeni bedenlerde can bulacaktır" ifadesini kullandı.

Organ bağışında birçok ilin Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "81 ilimizin 3'te 1'inde Türkiye ortalaması yakalanabilmektedir, 3'te 2'sinde ise organ bağışı olmamaktadır. Türkiye ortalamasını yakalayamayan şehirlerden biri de Kayseri'dir. Kayseri'nin nüfusu 1 milyonun üzerindedir. Türkiye ortalamasını yakalayabilmesi için yılda 4 beyin ölümlü hastanın organlarının bağışlanması gerekir ama bu yıl içerisinde sadece ERÜ Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları bağışlandı. Kayseri bırakın Avrupa ortalamasını, Türkiye ortalamasını dahi yakalayamamaktadır" diye konuştu.

Yılmaz, bağışların bu denli az olmasının hekimleri, sağlık kuruluşlarını ve vatandaşları, canlı vericilerden organ nakline yönlendirdiğini ifade ederek, "Bir taraftan beyin ölümü gerçekleşen hastaların organları toprak oluyor, diğer taraftan da zorunlu olarak sağlıklı kişilerin organ bağışıyla hastaların hayatı kurtarılmaya çalışılıyor. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları bağışlandığında 6-7 hastaya şifa olmaktadır, can vermektedir. Bundan dolayı ülkemizde organ bağışının artırılması gerekir" dedi.

Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun 1979 yılında "Organ bağışının dinen bir sakıncası olmadığı"na ilişkin fetva verdiğini ve bu konuda Maide suresinin 32. ayetini referans gösterdiğini anımsattı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Yılmaz da Türkiye'de organ bağışını artırmak için büyük çaba harcadıklarını ancak vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER