ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 23:30

Aydınlı gönüllü doktorlar Somali'ye gitti


Aydın Sağlık Derneği (AYSADER) üyesi 7 doktor, gönüllü görev yapmak üzere Somali'ye gitti.
Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyesi AYSADER öncülüğünde Somali'ye ekipte yer alacak olan Aydınlı doktorlar burada gönüllü olarak görev yapacaklar.
AYSADER Başkanı Halil Yürekli, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölümün, vahşetin ve fakirliğin kol gezdiği Somali'de insanlık adına görev yapacaklarını belirterek, Türk doktorlarının bu yaptıklarının büyük bir fedakarlık olduğu söyledi.
Yürekli, kardiyoloji uzmanı Sedat Akdemir, diş hekimi Mustafa Tolga Çolakoğlu, ortopedi uzmanı İbrahim Doğu, Genel Cerrah Ergün Temiz, anestezi doktoru Şevket Şenol Ayhan, hemşire İlker Çıtak ve Hüseyin Çağlayan'ın Somali'de yaptırılan Deva Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 20 gün gönüllü olarak çalışacaklarını kaydetti.
Doktorları dernek binasından uğurlayan Yürekli, şöyle konuştu:
"Aydın'dan 7 sağlık çalışanı çatışmaların, patlayan bombaların eksik olmadığı Somali'nin başkenti Mogadişu'ya gitti. Mogadişu'da Somalili muhtaç insanlara sağlık hizmeti verecekler. İki gün önce Mogadişu'da bombalı saldırı olmuş 20 kişi hayatını kaybetmişti. Gönüllü arkadaşlarımıza 'Korkmuyor musunuz?' dedim. 'Tabii ki biraz endişeliyiz ancak biz sağlık gönüllüleri bu yola çıkarken nerede bize ihtiyaç duyulursa yardıma hazırız' dediler.
'Bugün Somali yarın başka bir yer fark etmez. Bütün dünya bilsin ki Türkiye'de dünyayı kucaklayacak, insan haklarını savunan, dünyanın her yerinde haksızlığa, yoksulluğa, şiddete karşılık gönüllü olarak insanlığa hizmet vermeye hazırız' dediler. Ekip 20 günlük çalışmanın ardından Türkiye'ye dönecek. ESAFED daha sonra da benzer doktorlardan kurulu ekipleri Somali'ye göndermeye devam edecek. Bu hizmet kervanına dahil olmak isteyen sağlık çalışanlarını göreve çağırıyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER