ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2014 Pazartesi 22:52

Aşırı sıcaklara dikkat

Aşırı sıcaklara dikkat

Aşırı sıcak ve yüksek nem miktarının etkilerinden kurtulmak için yaz aylarında dışarıya çıkmayı tercih etmenin bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği belirtildi.


Yaz aylarında havanın sıcaklığı nedeniyle zamanın büyük bölümünün ev dışında ve açık havada geçirildiğine işaret eden Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, bu yüzden yaz aylarında sıklığı artan bazı sağlık sorunlarının doğrudan doğruya açık havada bulunmakla ilgili olduğunu söyledi.

Böcek ısırması, yılan sokması, güneş veya sıcak çarpması gibi rahatsızlıkların sıkça görülen yaz hastalıkların başında geldiğini belirten Okur, “Yaz aylarında sıcaklık artışı nedeniyle insan, gerek buharlaşma gerek terleme şeklinde çok miktarda sıvı kaybeder. Bu kaybedilen sıvıyı yerine koymak, susuzluğu gidermek için alınan sıvılar, yaz hastalıklarının bir diğer nedenidir. Özellikle kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmış sebze ve meyveler, ‘yaz hastalığı’ deyince aklımıza ilk gelen hastalıkların başlıca sebebidir. Bu hastalıklar arasında ilk sırayı besin zehirlenmeleri alır. Tifo, paratifo, viral hepatit ve yaz ishalleri de bu şekilde bulaşırlar” dedi.

Barsak enfeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin çeşitli nedenleri olduğunun altını çizen Okur, şu uyarılarda bulundu: “Barsak infeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin bir nedeni, su kaybının artmasına bağlı olarak susama hissinin artması ve bu gereksinimi karşılamak için de temiz olup olmadığına aldırmadan her türlü içeceğin daha fazla tüketilmesidir. Bir diğer nedeni de artan sıcaklık nedeniyle yiyeceklerin daha çabuk bozulmasıdır. Yaz aylarında kırda piknik yapanlar, çoğunlukla yörede bulunan pınar veya çeşme sularını içme suyu olarak kullanmayı tercih ederler. Oysa bu sulara insan veya hayvan dışkısının ya da atıklarının karışmış olması, suyu kirletir. Bu kir gözle görülen bir şey değildir. Suda bulunan ve barsak infeksiyonları gibi hastalıklara sebep olan mikroplar gözle görülmez. İçme suyu olarak kullanılmasa bile, kirli su ile yıkanmış meyvelere da mikrop bulaşır. Özellikle çiğ olarak ve kabuğu soyulmadan yenilen yiyecekler daha çok risk taşır. Bu suları kullanarak hazırlanan ve içeceklerin içine atılan buz, daha da tehlikelidir” 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER