ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 15:49

"Artık doğal tohum bulamıyoruz"


İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, artık doğal tohum bulunamadığını belirterek, "O nedenle kanserde yüzde 400-500'lük artış var" dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediyesince Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen "Sağlıklı Yaşam ve Bitkiler" konulu konferansta konuşan Saraçoğlu, bilim ve teknolojideki gelişmelerin birçok hastalığı beraberinde getirdiğini söyledi.
12 yıl önce "gün gelecek bir avuç doğal tohuma 100 bin dolar vereceksiniz ama doğal tohum bulamayacaksınız" dediğini anlatan Saraçoğlu, "İşte o gün, bugündür. Artık doğal tohumları bulamıyoruz. O nedenle kanserde yüzde 400-500'lük artış var. Bundan 30 yıl önce her 750 bebekten biri otistikken, bugün 88 bebekten biri otistik olarak dünyaya geliyor" şeklinde konuştu.
"Neden bu kadar büyük artış var?" diyen Saraçoğlu, "Beslenme kültürümüz değişiyor. Hazır gıdalarda bulunan çok çeşitli katkı maddeleri, bu istatistiğin ana unsurudur" ifadesini kullandı.
Saraçoğlu, her mahallede neredeyse tüp bebek merkezi bulunduğuna işaret ederek, şunları aktardı:
"Neden bu merkezlerin sayıları bu kadar arttı? Tüm bunların nedenini iyi kavrayabilirsek hem sağlıklı nesiller yetiştireceğiz hem de ülkemizin geleceğini garanti altına almış olacağız. Günümüzde doğa bizimle savaşır konuma geldi. Doğa, bize düşman oldu. İnsanoğlu dengeyi bozuyor. 'Daha çok üreteceğim' diyor. Örneğin, elma gaz gidericidir. Günümüzde elma yiyorsunuz ama şişiyorsunuz. Unutmayalım ki sağlığımız en büyük velinimetimizdir."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER