ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2016 Cuma 15:58

Antibakteriyel ürünler bakterilere direnç kazandırıyor

Antibakteriyel ürünler bakterilere direnç kazandırıyor

Amerikalı araştırmacılar, sabunlarda da kullanılan ve bakterileri öldürmek yerine büyümeleri engelleyen triklosan adlı antibakteriyelin aşırı kullanımının, bakterilere antibiyotiklere karşı direnç kazandırdığı görüşünden yola çıkarak bir araştırma yaptı.


Antibakteriyellerin, bakterilerin antibiyotik direncine katkı sağlayıp sağlamadığını anlamak isteyen Washington Üniversitesinden mikrobiyologlar Petra Levin ve Corey Westfall, Escherichia coli türü bakterileri, yaygın antibiyotiklere ve triklosana maruz bırakarak, 20 saatten uzun süre gözlemledi.

Araştırmada, streptomisin ve siprofloksazin antibiyotiklerinin yanı sıra triklosana maruz bırakılan bakterilerin hayatta kalma olasılığının, triklosan verilmeyenlerden 10 bin kat fazla olduğu görüldü.

Bilim adamları, triklosanın var olduğu ortamda bakterilerin bir diğer antibiyotik olan amplisine karşı ise neredeyse tam anlamıyla korunduklarını tespit etti.

Araştırmanın en endişe verici bulgusu, triklosanın "süper bakteri" olarak anılan MRSA'yı, bu bakterinin yol açtığı enfeksiyonların tedavisinde son çare olarak görülen venkomisine karşı koruması oldu.

Araştırmacılar, bakterilerin büyümesini engelleyerek, üremelerini azaltan triklosanın bu özelliğinin, bakterileri antibiyotiklere karşı duyarsız hale getirdiği ihtimali üzerinde duruyor.

Bazı kozmetik ürünleri ve oyuncaklarda bile rastlanan triklosan ile ilgili endişeler Amerikan Gıda ve İlaç İdaresini (FDA), el sabunlarında triklosan kullanımını yasaklamaya itmişti. FDA'nın triklosana yönelik başka kısıtlamalara gitmesi de bekleniyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER