ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 11:39

Annesi ikinci kez hayat verdi


Böbrek yetmezliği tanısı konulan inşaat işçisi Hacı Duran Parlak (37), hiç diyalize girmeden, annesinden nakledilen böbrekle yaşama tutundu.
     Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Transplantasyon Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Kılıç, böbrek hastası Parlak'ın diyalize girmeden nakil şansı bulmasının sağlık açısından çok avantajlı olduğunu söyledi.
     Parlak'taki böbrek yetmezliğine yüksek tansiyonun neden olduğunu ifade eden Kılıç, hastanın yaşam kalitesinin korunması, maliyetin azaltılması, hasta ve nakledilen böbreğin ömrünün uzaması açısından hiç diyaliz tedavisi uygulanmadan yapılan nakillerin çok başarılı olduğunu vurguladı.
     Diyaliz sonrası hastaların aşırı yorgunluk nedeniyle günü uyuyarak geçirdiğini dile getiren Kılıç, "Diyalize girmeden hastaya nakil yapıldığında, kişi diyalize bağlı ızdırabı çekmiyor" dedi.
     Hacı Duran Parlak'a annesi Fatma Parlak'tan (68) alınan böbreğin nakledildiğini belirten Kılıç, anne ve oğulun sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.
    
     -"Annemin hakkını asla ödeyemem"-
    
     Nakil yapılan Parlak, böbrek yetmezliğiyle yaşama tutunmanın zorluğuna değinerek, "Bu durumda iş yapmam her gün tedaviye gidip gelmem çok zor olacaktı. Çocuklarımın karnını doyurmam, okul masraflarını ödemem gerekiyordu. Ben, babayım, ayakta durmalıyım ve çocuklarıma bakmalıyım. Bunları yapamamaktan çok korktum'' diye konuştu.
     Yapılan testler sonucunda annesinin böbreğinin kendisine uyumlu çıkması üzerine ameliyata alındıklarını ve nakil yapıldığını anlatan Parlak, "Annemle bağımız zaten çok kuvvetliydi, şimdi ise hiç ayrılamayız. Annemin hakkını asla ödeyemem. Eskiden annem hep aklımda, düşümde benimle yaşıyordu, şimdi ise annemi hep yanımda dolaştırıyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -"Gerekirse ciğerimi veririm, dedim"-
    
     Yozgat'ta yaşayan beş çocuk sahibi anne Parlak da anneliğin sadece çocuk dünyaya getirmekle sınırlı olmadığını, gerektiğinde çocuklar için insanın kendi canından bile vazgeçebildiğini söyledi.
     Doku uyumunun tespitinden sonra hiç tereddüt etmeden oğluna böbreğini verme kararı aldığını aktaran Parlak, oğluna bir kez daha hayat vermenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
     Anne Parlak, "Bana söyleyemedi, böbrek verilmesi gerektiğini öğrenince 'Ben veririm sana oğlum, gerekirse ciğerimi veririm' dedim. Sol böbreğim verildi oğluma. Şimdi, doğum yapıp 37 yaşında bebeğim oldu gibi hissediyorum kendimi. Allah'ım ikinci kez oğlumu kucağıma verdi. Ona bir şey olmasın yeter'' dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER