ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ekim 2014 Cumartesi 14:12

Anne sütünü bırakmada doğru zaman önemli

Anne sütünü bırakmada doğru zaman önemli

Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, bebeğin 2 yaşına kadar anne memeden kesilmesinin doğru olacağını söyledi.


Emzirme süresince bebek kendini huzurlu ve mutlu hissediyor. Ancak zamanı geldiğinde de bebeğin emmeden kesilmesi gerekiyor.

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Öztürk, şu bilgileri verdi: "Daha sonra kademeli olarak ek gıdaya geçilmeli. Bu sürede bebeğin mümkün olduğu kadar uzun süre emzirilmesi sağlanmalı. Ancak bu süre 2 yaşı geçmemeli. Memeden kesmek için 12'nci aydan itibaren kademeli olarak emme süresi kısaltılmalı. Çünkü bu dönemde çocukta bireyselleşme, çevreye yönelme, yürümeyle bağımsız olma ve anneden ayrılma denemeleri başlıyor. Bu davranışların desteklenmesi çocuk gelişimi açısından önem taşıyor. Aksi takdirde çocuk anneye bağımlı hale geliyor."

Memeden bırakma alıştırmalarına başlarken her şeyden önce annenin kararlı olması gerektiğini belirten Dr. Öztürk, bebeğin bunu anlayışla karşılamasını beklememek gerektiğini, kızıp, hırçınlaşmasının normal olduğunu kaydetti.

ÇOCUK NE YAPACAĞINI ŞAŞIRIYOR

"Anne sütü alan bebeklerin diğer ek gıdalara ilgisi azalacağı için iştahı azalabiliyor." diyen Öztürk, şöyle devam etti: "Ayrıca kendini rahatlatacak diğer becerileri edinemiyor ve keşfedemiyor. Çocuklar kendini kötü hissettiklerinde kendini rahatlatacak yeni bir oyuncak ya da yeni bir oyun ararlar. Ancak her kötü hissettiğinde anne memesine dönebilen çocuk, annesi yanında olmadığı zaman ne yapacağını şaşırıyor ve ne yapacağını öğrenemiyor. 2 yaşından sonra emmeyi bırakamayan bebekte sosyal ilişki kurmada güçlük, içe dönüklük, sosyalleşememe ve özgüven geliştirememe gibi davranış problemleri ortaya çıkabiliyor. Bazen çocukta veya ailede yaşanan psikolojik bir sorun da çocuğu sürekli emmeye yönlendirebiliyor. Zaman zaman bu çocukların memeyi bırakmaları için profesyonel yardım gerekebiliyor."

"GECE EMMELERİNDEN KESMEYİ EN SONA BIRAKIN"

Dr. Öztürk, bebeği memeden keserken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: "Başlangıçta günde bir kez emme saatini atlayın. Bunun yerine daha önceden mevcut anne sütü, su, meyve suyu veya mama verebilirsiniz. Emzirme süresini azaltabilirsiniz. Azalttıktan sonra bebeğiniz hala açsa ek gıda verilebilirsiniz. Aralıklı emziriyorsanız emzirmeyi erteleyip, daha sonra emzireceğinizi söyleyebilirsiniz. Emzirme saatlerinde bebeğin yanında olmayın, tanıdığı veya sevdiği bir kişi onun yanında olsun. 1 yaşından büyükse bazı kısıtlamalar getirilebilirsiniz, ‘yalnızca evde, yalnızca bu odada, bu koltukta’ gibi. Gece emmelerinden kesmek çok zor. Bu nedenle bunu en sona bırakın. Bu süre içinde yanınızda yatırmamaya çalışın, tensel temastan kaçının."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER