ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 17:19

Akdağ: "Yargının kararını bekleyeceğiz''


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çift kol çift bacak nakli sonrası hayatını kaybeden Şevket Çavdar'ın ailesinin, nakli yapan hekimler ve Hacettepe Üniversitesi aleyhine açtığı tazminat davasıyla ilgili, ''Mahkemelerin sonuçlarını, yargının kararını bekleyeceğiz'' dedi.
    
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Somali Sağlık Bakanı Meryem Kasım Ahmed ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Hacettepe Üniversitesi'ndeki çift kol çift bacak nakli sonrası hayatını kaybeden Şevket Çavdar'ın ailesinin hekimler ve üniversite aleyhine açtığı tazminat davasıyla ilgili soruyu yanıtladı.
    
Konuyla ilgili idari işlemleri bakanlık olarak gerçekleştirdiklerini hatırlatan Akdağ, ''Ailenin de elbette böyle bir dava açma hakkı var, o davanın sonucunu beklemek gerekiyor'' dedi.
    
Akdağ, işin başında, kol ve bacak nakilleriyle ilgili uzmanlardan oluşan bir komisyonun Sağlık Bakanlığı adına kurallar oluşturduğunu, bu kurallara göre de uzuv nakillerinde dirsek ya da diz üstünde nakil yapmanın mümkün olmadığını belirtti.
    
Bu kuralların, bilim adamlarınca dünyadaki bilimsel gerçekler ışığında oluşturulduğuna dikkati çeken Akdağ, şunları kaydetti:
    
''Söz konusu vakada maalesef 4 ekstremitede, kol ve bacakta diz ve dirsek üstünden nakiller vardı. Dolayısıyla yine konulan o kurallar çerçevesinde bu nakillerle ilgili ruhsat iptal edildi. Halen o iptal devam ediyor, o husustaki karar yürürlükte. Ancak bunlar işin idari tarafı. Bir de adli tarafı var. Tazminat tarafıyla ilgili mahkeme tarafı var. Bugün kamuoyunda konuşulanlar da o tarafıyla ilgili hususlar. Ama tabii ki siz de biz de hepimiz o mahkemelerin sonuçlarını, yargının kararını bekleyeceğiz.''
    
     ''Somali halkının yanında olacağız''
    
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Somali Sağlık Bakanı Meryem Kasım Ahmed ile görüşmesiyle ilgili de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bu ülkeyi ziyaretleri sonrası iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştiğini söyledi.
    
Somali halkının yanında olmaya devam edeceklerini ifade eden Akdağ, bu ülkedeki sahra hastanesinde Türk doktorlarının binlerce ameliyat ve muayene yaptıklarını, yeni kurulacak 200 yataklı hastanenin de TİKA, kendi bakanlığı ve Somali tarafıyla işletileceğini belirtti.
    
Sağlıkta Dönüşüm Programı'yla edinilen tecrübelerin bu ülkeyle paylaşılacağını kaydeden Akdağ, Türk halkının Somali'ye büyük yardımlarda bulunduğunu, bu desteğin kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi.
    
Somali Sağlık Bakanı Meryem Kasım Ahmed de Türkiye'nin yardımlarından duyduğu mutluluğu dile getirerek, ''Somali halkı, Türk kardeşlerinin yalnızca yardım için geldiklerini biliyor'' dedi.
    
Türk yetkililerin Somali'nin ihtiyaçlarını çok iyi bildiğini dile getiren Ahmed, Türkiye sayesinde halkının temiz suya kavuştuğunu belirtti.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER