ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:47

Akar'dan Somali'de yaralanan personele ziyaret


Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Somali'de bombalı saldırıda yaralanan 3 personeli, tedavi oldukları Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti.
     Akar, Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu'ndan hastaların genel sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Başkan Akar, ziyaret sırasında telefonla görüştüğü İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da yaralı personele geçmiş olsun dileklerini iletti.
     Kızılay personelinin seçme olduğunu ifade eden Akar, ''Sizleri melekler korudu. Melekler kanadını gerdi ve sizin de rahmetli Somalili arkadaşınız gibi isabet almanızı engelledi. Sizler, iyilik yaptığınız için güzelleşiyorsunuz'' ifadesini kullandı.
     Yaralılara kolonya ve çikolata veren Akar, Prof. Dr. Kapıcıoğlu'nun şu an çikolata yemelerinin doğru olmayacağını belirtmesini üzerine ''Misafirlerinize ve bir daha ki ziyaretimde bana ikram edersiniz'' diye konuştu.
     Akar, personelinin en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmasını arzu ettiğini vurgulayarak, hasta ve hasta yakınlarına geçmiş olsun dileğinde bulundu.
    
     -''Tüm saldırıları Kızılay hareketi adına telin ediyoruz''-
    
     Ziyaret sonrası yaptığı basın açıklamasında ise Akar, saldırıyı kınadığını belirterek, ''Öncelikle nereden gelirse, kime yapılırsa yapılsın tüm saldırıları Kızılay hareketi adına telin ediyoruz. İyilik yapmaktan başka hiçbir amacı olmayan arkadaşlarımızın yaralanmasını üzüntüyle karşılıyoruz'' şeklinde konuştu.
     Türk Kızılayı'nın iyilik hareketini hiçbir şeyin engelleyemeyeceğinin altını çizen Akar, şunları kaydetti:
     ''Geçmişte de engellemedi, bundan sonra da engelleyemez. İyilik hareketimiz ve mazlumlara götürdüğümüz iyilikler sürecektir. Mazlumlar neredeyse orada olacağız.
     Çok şükür ki arkadaşlarımızı sağ salim buraya getirebildik ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü de görmüş olduk. Ambulans uçağımız gitti ve arkadaşlarımızı getirdi. Hayatlarını kaybetmedikleri için Allah'a şükrediyoruz. Yerel halktan personelimiz için de Allah'tan rahmet diliyoruz.
     Doktorlarımızla görüştüm. Bir hayati tehlike bulunmadığını söylediler. Tedavileri devam ediyor. Kalbimizi serinlettiler. Milletimize de geçmiş olsun diyorum. Türk Kızılayı ailesine de geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.''
     Akar, yaralıların Türkiye'ye getirildiği süreçte çok sayıda personelin Somali ve diğer ülkelere gitmek için başvuruda bulunduğunu söyledi.
    
     -Genel sağlık durumları iyi-
    
     Prof. Dr. Kapıcıoğlu da yaralıların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, ''Buradaki tedavileri biraz daha devam edecek. Muhtemelen bir arkadaşımızı bugün taburcu edeceğiz. Diğerlerinin tedavisi devam edecek'' diye konuştu.
     Tedavilerin en kısa sürede tamamlanarak yaralıların sağlığına kavuşmasını arzu ettiklerini ifade eden Kapıcıoğlu, ''Biz de Türk Kızılayı'na fedakarca çalışan tüm sağlık çalışanlarına, hekiminden teknisyenine, şoföründen hizmetlisine kadar bu vesile ile teşekkür ediyorum'' değerlendirmesinde bulundu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER