ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Aralık 2014 Perşembe 11:47

Aile hekimleri yarın iş bırakacak

Aile hekimleri yarın iş bırakacak

"Halkın sağlığının daha iyi takip edilmesi ve aile hekimliğinin bitirilmemesi için cuma günü 1 günlük iş bırakma eylemi yapacağız"


SAMSUN Aile Hekimleri Derneği (SAHED) Başkanı Dr.Şevki Gülay, aile hekimliğinin bitirilmesinin istendiğini dile getirerek, bakanlığı aile hekimliği üzerinde geliştirdiği uygulamaların kendilerine darbe vurduğunu söyledi. Dr .Gülay, "Halkın sağlığının daha iyi takip edilmesi ve aile hekimliğinin bitirilmemesi için cuma günü 1 günlük iş bırakma eylemi yapacağız" dedi.

SAHED, Atakum Aile Sağlığı Merkezi'nde aile hekimlerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. 225 üyesi olan SAHED Başkanı Dr.Şevki Gülay, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliği ile ilgili uygulamaları konusunda açıklamalarda bulundu. Dr. Gülay, aile hekimliği çalışanları üzerindeki baskıların artrık dayanılmaz hale geldiğini ifade ederek, "Aile hekimlerinin eğitimi için nöbet düzenlemesi yapıyoruz diye başlayan süreç, 'aile hekimlerine acilde ihtiyacımız var' şeklinde devam etmiş, nöbetsiz sağlık sistemi şekline dönüşerek son olarak aile hekimlerini ailelerle bir araya getireceğiz uygulamasına dönüşmüştür" dedi.

Bakanlığın gerçekleri gizlemeye çalıştığını ileri süren Dr.Şevki Gülay, "Sorunun adı teşvik edilmiş acile başvuru sorunudur. Bu sorunun çözümü aile hekiminde değildir. Bu sorun bahane edilerek aile hekimliği bitirilmek istenmektedir. Hastane acillerine başvuruyu bizzat teşvik eden Sağlık Bakanımızdır. Sorunu gerçekten çözmek için hiçbir proje üretmeyen bakanlık, en kolay yol olarak aile sağlığı merkezlerini acil gibi göstermeye çalışarak halkımızı yanıltmaktadır. Halk bundan hoşlanır mantığıyla sağlık sistemi kurulamaz. Bilimsel verilerle ve toplum gerçeğimize dayalı yöntemlerle halkımızın şu andaki muhtemel sağlık sorunları dikkate alınarak bir sistem kurulmaıdır" diye konuştu.

Aile sağlığı merkezlerinin koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vererek halkın geleceği için çalışan merkezler olduğunu belirten Dr. Gülay şöyle devam etti:

"Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması yerine nöbetçi hekimden hizmet alınmasının getirilmesi, aile sağlığı merkezi olma özelliğinin yitirilmesine yol açacaktır. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir. Bakanlığın uygulamaları sayıları 20 bini bulan aile hekimlerinin ve 20 bin aile hekimliği çalışanlarının sistemden kaçış için yollar aramasına yol açmaktadır. haftada 6 gün, günde 12, ayda 300 saat çalışma insan haklarına aykırıdır. Aile Hekimliği uygulamasını bitirenler ileride sağlık sistemine ihanet edenler olarak anılacaklardır. Halkın sağlığının daha iyi takip edilmesi ve aile hekimliğinin bitirilmemesi için Cuma günü 1 günlük iş bırakma eylemi yapacağız."

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER