ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:22

Açılmadan kalp kapakçığı operasyonu yapıldı

Açılmadan kalp kapakçığı operasyonu yapıldı


 Antalya’da bir hastanın kalp kapakçığına göğüs kafesi açılmadan ameliyatsız müdahale edildi.

Özel Medline Antalya Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Ateş, daha önce Antalya’da uygulanmamış mitraclip yöntemi ile 79 yaşındaki Hilmi Ünal’ı tedavi etti. İsmail Ateş ve ekibi tarafından Akdeniz Bölgesi'nde ilk defa gerçekleştirilen operasyonda, hasta göğüs kafesi açılmadan sağlığına kavuşturuldu. Kalp kapakçığındaki rahatsızlığı nedeniyle ileri derecede nefes darlığı yaşayan hasta Hilmi Ünal, uygulanan mitraclip yöntemi ile eski sağlığına kavuştu. Ameliyatla göğüs kafesini açmaya gerek kalmadan, kasıktan basit bir uygulama ile gerçekleşen mitraclip operasyonu, hastaların 2 gün içerisinde taburcu olmasına olanak sağlıyor.

Operasyon ile ilgili bilgi veren Uzm. Dr. İsmail Ateş, mevcut hastanın normal yollarla ameliyat riskinin yüksek olduğu için bu yöntemi uyguladıklarını ve tedavi ettiklerini söyledi. Ateş, mevcut mitraclip yöntemini ise şu şekilde anlattı: “Mitral kapak, iki kanatlı bir kapı gibi kalbe akciğerlerden temiz kan gelirken, kanın kalbe kadar dolması için açılır ve sonra kalp kasılıp kanı vücuda atarken de kapanır. Yetmezlik, mitral kapağın yeteri sıklıkta kapanmamasıyla kanın akciğerlere doğru geri kaçma durumudur. Hastamıza gerçekleştirmiş olduğumuz mitraclip yöntemi ile göğüs kafesini açmadan, kasıktan yaptığımız operasyon sayesinde kalp kapağındaki kaçağı giderdik ve hayat kalitesini yükselttik.”

Sağlığına kavuşan 79 yaşındaki Hilmi Ünal ise, ağrılarının ve nefes darlığının uzun zamandır devam ettiğini, özellikle nefes alıp vermede çok zorlandığını açıkladı. Göğüs kafesinin açılması ve büyük ameliyatın kendini korkuttuğunu kaydeden Ünal, “Doktorum İsmail Ateş, mitraclip operasyonunu ayrıntılarıyla anlattı. Tekrar rahat nefes alacağımı öğrendiğimde çok mutlu oldum. 2 saatlik operasyonun ardından eski sağlığıma kavuştum. Doktoruma ve ekibinde bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER