ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:29

24 yıllık baklava hasreti nakille sona eriyor


Antalya'da 24 yıl önce şeker hastalığına yakalanan ve 8 yıldır da böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 35 yaşındaki İlhan Çavdar, aynı anda hem böbrek nakli hem de pankreas nakli oldu.
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde kuruyemiş dükkanı işleten İlhan Çavdar'a 11 yaşındayken şeker hastalığı teşhisi kondu. Hastalığı nedeniyle insülin kullanmaya başlayan Çavdar, 8 yıl önce de vücudundaki şişlikler nedeniyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi kondu. İki böbreği de işlevini görmeyen Çavdar, diyalize girmeye başladı.
- Nakil beklerken kalp damarlarının tıkalı olduğunu öğrendi
Sağlık Bakanlığı'nın ulusal organ bekleme listesinde ilk sıralarda yer alan Çavdar'a annesi Emine Çavdar (63) böbreğini vermek için gönüllü oldu. Nakil için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelen Çavdar'ın burada yapılan kontrollerinde kalbe giden ana damarlarının tıkalı olduğu tespit edildi. Ameliyata alınan Çavdar'ın kalbe giden damarları sağ bacağından alınan damarlarla değiştirildi. Ameliyatın ardından nakil için tekrar hazırlanmaya başlayan Çavdar'a bu sefer kötü haber de annesinden geldi. Annesi Emine Çavdar'ın da şeker hastası olduğunun tespit edilmesiyle nakilden vaçgeçildi.
-İyi haber umudunun tükendiği anda geldi
8 yıldır nakil bekleyen Çavdar'ın umutları tükenmeye başladı. Vücudunda kemik erimesi de başlayan Çavdar'a iyi haber Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'nden geldi. Burada beyin ölümü gerçekleşen ve ismi açıklanmayan bir kişinin böbreği ve pankreasının Çavdar'a uyumlu olduğu tespit edildi. Nakil için yeniden Akdeniz Üniversitesi'ne gelen Çavdar'a Doç. Dr. Ayhan Dinçkan yönetimindeki ekip tarafından aynı anda hem böbrek hem de pankreas nakledildi.
-"Baklava ve kabak tatlısı yiyeceğim"
Çavdar, naklin ardından hem böbrek yetmezliğinden hem de şeker hastalığından kurtuldu. Hastane odasında "Hayata yeniden başladım" diyen Çavdar, "Hayatım hastane koridorlarında geçti. Nakil ile bütün rahatsızlıklarımdan kurtuldum. Artık evlenip çocuk sahibi olmak istiyorum. 24 yıllık hasreti dindirip bol bol tatlı da yiyeceğim. Baklava ve kabak tatlısı yiyeceğim. Arkadaşlarım şimdiden tatlıları hazırlamışlar ve benim taburcu olmamı bekliyorlar" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER