ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 02:02

23 yaş sınırı geliyor

23 yaş sınırı geliyor

Zihinsel engellilere teorik eğitim verildiği okullara 40 yaşına gelmiş bir kişide gidebiliyordu ama artık öyle olmayacak.


Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alican Usta, zihinsel engellilere yönelik teorik eğitimin verildiği Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezleri’nin yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile okula devam eden öğrencilere 23 yaş sınırı getirildiğini açıkladı.

Samsun’da Özel Eğitim Kurumlarından Sorumlu olan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alican Usta, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4+4+4 eğitim sistemi ile uyumlu olarak zihinsel engellilere yönelik teorik eğitimin verildiği Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezleri’nin yönetmeliğinde yaptığı değişik hakkında bilgi verdi. Samsun’da yer alan 4 adet Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’nde daha önceden herhangi bir yaş sınırı olmadığına dikkati çeken Usta, "Zihinsel engellilere teorik eğitim verildiği okullara 40 yaşına gelmiş bir kişide gidebiliyordu. Yapılan değişiklik ile bu durumun önüne geçilerek yaş sınırı 23’e çekildi." dedi.

ENGELLİLERE YÖNELİK KURSLAR AÇILACAK

Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezleri’ne giden 23 yaşını doldurmuş zihinsel engellilerin bundan böyle Halk Eğitim Merkezleri’ne yönlendirileceğini söyleyen Usta, "23 yaşını dolduran ve kişisel becerilerinin gelişmesini isteyen zihinsel engelli çocuklarımız, yapılan değişiklikle ailelerinin koordinesinde halk eğitim merkezlerine yönlendirilecek. Buralarda yapılan başvurular doğrultusunda okuma yazma, el becerileri ve daha değişik alanlarda kurslar açılabilecektir ve engelli çocuklarımız bu kurslara katılabilecekler." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER