ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 11:35

184'ü yanlış kullanıyormuşuz!


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dr. Melike Erdem'in intiharının ardından dile getirilen ''SABİM'in şikayet hattı gibi çalıştığı'' iddialarına tepki gösterdi.
    
''184 numaralı SABİM hattı bir şikayet hattı değil'' diyen Akdağ, bu hatta yapılan 1 milyon 200 binin üzerindeki başvurudan sağlıkçılara yönelik olanların yüzde biri bulmadığını açıkladı.
    
Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dr. Melike Erdem'in intiharının ardından dile getirilen, ''SABİM'in şikayet hattı gibi çalıştığı'' iddialarına yanıt verdi.
    
''Bu tartışmaların hayatını kaybeden değerli bir meslektaşımız üzerinden yürütülmesini çok yanlış buluyorum. Onun bir hatırası var. İntiharına yol açan sebepler kendi kişisel durumuyla alakalı'' ifadesini kullanan Akdağ, bunların adli ve idari soruşturmayla net olarak ortaya çıkacağını ifade etti.
    
Sağlık Bakanı Akdağ, ''Ama bunun üzerinden bir sistem tartışması yapmak hem o kardeşimizin hatırasına saygısızlık hem de sistemin kendisine haksızlık'' diye konuştu.
    
     -''Şikayet hattı değil''-
    
     ''184 numaralı SABİM hattı bir şikayet hattı değil'' vurgusunu yapan Akdağ, hatta bu yıl içinde 1 milyon 200 binin üzerinde başvuru olduğunu, bu başvuruların büyük çoğunluğunun bilgi almak, yardım istemek gibi taleplerle yapıldığını söyledi.
     Sağlık personeliyle ilgili şikayet oranlarının çok düşük olduğunu bildiren Akdağ, ''Sağlık personelinin hizmetinden memnun kalmadım'' diye yapılan başvurular yüzde biri bile bulmuyor'' dedi.
     Sağlık personeliyle ilgili müracaatlar doğrultusunda ise sadece 25 uyarı verildiğini kaydeden Akdağ, ''Uyarı bir personele uygulanabilecek en düşük yaptırımdır. Bunların da 4'ü hekimlere, geri kalanı da diğer sağlık çalışanlarına yöneliktir'' şeklinde konuştu.
    
     -''Hizmeti yok etme girişimi''-
    
     SABİM'in şikayet ya da hekim ve diğer sağlıkçıları zor duruma düşüren bir hatmış gibi takdim edilmesinin yanlışlığına işaret eden Akdağ, ''Bu vatandaşın bilgi alma, sağlık hakkına ulaşması için oluşturulan bir hizmeti yok etme girişimidir. Ben bunu yapanlara yakıştıramıyorum. Her fırsatta sistemi suçlamaya çalışırken gerçekleri örtbas etmemek, ters yüz etmemek lazım'' uyarısını dile getirdi.
     Sağlık Bakanı Akdağ, ''SABİM dolayısıyla sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığı' iddiasının da yanlış olduğuna işaret ederek, vatandaşın karşısına müracaat edebileceği, derdini anlatabileceği mekanizmalar koyulmadığı takdirde şiddet eğiliminin arttığını vurguladı.
     SABİM'in zaman zaman sağlıkçıların bile yardımına koştuğunu ifade eden Akdağ, ''Bazen hastasına yoğun bakım yatağı bulamayan hekimler bile burayı arayıp yardım istiyor'' dedi.
    
     -Sayılarla SABİM-
    
     SABİM'e bu yıl içinde yapılan 1 milyon 200 bin başvurunun yaklaşık 60 bininde ''hizmet aksaması'' iddiasında bulunuldu.
     Sağlık çalışanlarından kaynaklanan hizmet aksaması iddiasının oranı ise toplam başvuru içinde binde 5'i bile bulmuyor.
     SABİM yoluyla bu yıl içinde 3 bin 133 sağlık çalışanıyla ilgili hizmet aksaması iddiası dile getirildi.
     Bu başvurularla ilgili ön değerlendirme sonrası sadece 25'i işleme konularak ilgililer ''hastalarla iletişim konusunda daha dikkatli olmaları'' için sözlü olarak uyarıldı.
     Sözlü olarak uyarılan 25 sağlık çalışanından 4'ü hekim geri kalanı da hemşire.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER