ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Eylül 2014 Pazartesi 09:27

17 katarakt ameliyatı; 6 enfeksiyon, üç körlük

17 katarakt ameliyatı; 6 enfeksiyon, üç körlük

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Cengiz Algan: '' burnunu silmiş bulaşmıştır.'' dedi


Malatya’da özel bir hastanede aynı gün katarakt ameliyatı olan 17 kişiden 6’sının enfeksiyon kaptığı ortaya çıktı. Hastalardan Minadiye Çek, Mehmet Yaşar Efe ve Remziye Çoban’ın bir gözü kör oldu

Malatya’da, Özel Gözde Hastanesi’nde aynı gün katarakt ameliyatı olan 17 kişiden 6’sının enfeksiyon kaptığı ortaya çıktı. Ameliyattan sonra gözlerinde enfeksiyon tespit edilen hastaların Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tedavi altına alındı. Annesi 75 yaşındaki Minadiye Çek’in sol gözünü kaybettiğini belirten ve skandalı anlatan Feridun Çek, hastaların ameliyat esnasında enfeksiyon kaptığını söyledi:

“Annem katarakt ameliyatından sonra sol gözünü kaybetti. Geçtiğimiz perşembe günü ameliyat olan 5 hasta da aynı şekilde enfeksiyon kapmış durumda. Göz doktoru Cengiz Algan’ın gerçekleştirdiği operasyondan iki gün sonra gözünde şişme ve sulanma meydana geldi. Bu kez bizi üniversite hastanesine sevk etti. Yapılan tetkiklerde ameliyatta kullanılan aletlerden enfeksiyon kaptıkları sonucuna vardılar. Diğer gözünü kaybeden hastalarda da aynı durum söz konusu.

78 yaşında Remziye Çoban’ın kızı Nurhan Çoban da, annesinin bir gözünü kaybettiğini ifade ederek, “Annemin göz kaybı kesinleşti. Şu anda 6 hastadan 3’ünde göz kaybı var. Bu 3 kişi Minadiye Çek, Mehmet Yaşar Efe ve annem Remziye Çoban. Diğer 3 hasta için de kritik süreç devam ediyor.”

‘BURNUNU SILMIŞ, BULAŞMIŞTIR’

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Cengiz Algan ise hastaların enfeksiyonu dışarıdan kapmış olabileceklerini belirterek, hepsinde görme kaybı yaşanmadığını iddia etti. Algan, “Hastalardan Minadiye Çek’i, bu durum oluşunca bana getirdiler ve Pazar günü kendisini üniversite hastanesine sevk ettim. Ancak ısrarıma rağmen geç gitti. Durumu biraz kritik. Enfeksiyona gelince, dışarıdan da bulaşmış olabilir. Malatya’da bir kişi ameliyat olursa bütün köy ziyarete geliyor. Bu şekilde de bulaşmış olabilir. Bunları hastalara söyledik. Ayrıca teyze hanımlar elerinde peçetelerle geziyor. Burnunu silmiştir mesela damlayı kullanırken temas etmiştir” dedi. Malatya İl Sağlık Müdürü Nail Umay ise olayla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.

 

KAYNAK: vatan

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER