ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 12:10

112 acilin telsiz sistemine deprem desteği


Sağlık Bakanlığının 112 acil istasyonlarının telsiz haberleşme sistemi yenilerek 9 şiddetinde depreme, 160 kilometre hızındaki rüzgara karşı bile dayanıklı hale getirildi.
AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, telsiz haberleşmeleri 1995-96 yıllarında kurulan analog sistemler üzerinden yürütülen 112 acil istasyonlarında haberleşme, yedek parça tedariki, tamir ve ilave frekans temininde sıkıntılar yaşanıyor.
Ömrünü tamamlayan sistemin yenilenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda, gerek şehir merkezinde gerekse kırsalda 112 acil istasyonları ile benzer haberleşmeler yürüttüğü belirlenen jandarmanın alt yapısının kullanılması için mutabakata varıldı. 112 acil istasyonlarının Jandarma Muhabere Sistemi'nin (JEMUS) alt yapısından yararlanması için protokol imzalandı. Protokol, 112 istasyonlarının sadece jandarmanın telsiz alt yapısını kullanmasını, cihaz ve diğer teknik ekipmanların ise Sağlık Bakanlığınca karşılanmasını öngörüyor.
İlk olarak Çanakkale'de yürütülen pilot projeden olumlu sonuçlar alınması, kapsama alanının yüzde 90'ı bulması üzerine projenin bütün illere yaygınlaştırılması kararlaştırıldı.
-9 şiddetindeki depreme bile dayanıklı-
Haberleşme altyapısı 9 şiddetinde depreme, 160 kilometre hızındaki rüzgara karşı bile dayanıklı olan sistem, ilk etapta 37 ilde uygulamaya girecek. Batıdan doğuya doğru genişleyerek, gelecek yılın haziran ayında sayı 50'ye çıkacak. 2016'ya kadar da bütün Türkiye'yi kapsayacak.
Projenin başladığı illerden kaldırılan analog sistem ise telsiz haberleşme alt yapısı bulunmayan ya da yetersiz olan diğer illere kaydırılacak. Böylece bu illerde, yeni sisteme geçilinciye kadar telsiz haberleşmeleri daha sağlıklı yapılabilecek.
-Hasta mahremiyeti korunacak-
112 acillerde halen kullanılan telsiz sistemi kodsuz ve kriptosuz olduğundan açık ortamda yapılan haberleşme aynı frekanstaki üçüncü kişiler tarafından dinlenebiliyor.
Yeni sisteme geçilmesinin ardından yapılacak yasal düzenlemeyle acil sağlık hizmetlerinde kullanılan telsiz haberleşmesi de kodlu ve kriptolu yapılacak. Böylece kişisel bilgiler ve hasta mahremiyeti korunabilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER