ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2013 Pazartesi 18:05

10 yıldır tıkalı olan bacak damarı anjiyo ile açıldı

10 yıldır tıkalı olan bacak damarı anjiyo ile açıldı


Bacak ana damarının tamamen tıkalı olduğunu by- pass ameliyatı ile öğrenen Ahmet Bayraktar (50), bıçak yarasından korktuğu için yıllarca tedavi olmaktan kaçtı. Yaklaşık 10 yıl sonra yürüyemez hale gelen Bayraktar’ın tıkalı damarı Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde anjiyo ile açıldı. Genel anestezi yapılmadan 20 dakika süren operasyon sonrası hasta 6 saat sonra yürümeye başladı.

    Konya’da 10 yıl önce by-pass ameliyatı geçiren ve bu ameliyat sonrası bacak ana damarının tıkalı olduğunu öğrenen Ahmet Bayraktar, doktorların uyarılarına rağmen bıçak yarasından korktuğu için yıllarca ameliyat olmayı kabul etmediğini anlattı. Bayraktar, aradan 10 yıl geçtikten sonra sağ bacağındaki ağrıların arttığını ve yürüyemez hale geldiğini dile getirdi. Geçtiğimiz hafta baygınlık geçirmesiyle Mevlana Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldığını aktaran Bayraktar, durumunu doktorlara izah ettiğinde anjiyo ile tedavi olabileceğini öğrenmiş. Ameliyat yarası olmadan 20 dakikalık bir operasyonla 10 yıldır tıkalı olan damarının açıldığını söyleyen Bayraktar, “Bıçak yarasından korktuğum için yıllarca ameliyat olmadım. Yarasız, ağrısız bir operasyonla bu derdimden kurtuldum. Anjiyo olduktan bir gün sonra da taburcu oldum.” diyor.

    Ameliyatı Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sıddık Ülgen, Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şeref Ulucan ve Bezmialem Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sıddık Ülgen ameliyatın, kasık ve kol damarından aynı anda girilerek gerçekleştirildiğini ve tamamen tıkalı olan damarın başarılı bir şekilde açıldığını ifade etti. Hastanın kasık ve kol bölgesinin uyuşturularak operasyonun yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Ülgen, bu işlemin 20 dakika sürdüğünü ve hastaya genel anestezi verilmediği bilgisini verdi. Hastanın, işlemden 6 saat sonra yürümeye başladığını ve 24 saat sonra taburcu edildiğini aktardı. Prof. Dr Ülgen “Tıkalı damar nedeniyle hasta neredeyse yürüyemez hale gelmişti ve damarın mutlaka açılması gerekiyordu. Bu işlem ile açık ameliyata gerek kalmadan damar başarılı bir şekilde açılmış oldu.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER