ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 13:50

1. Uluslararası Organ Nakilli Çocuk Kampı


Organ Nakli Koordinatörleri Derneği tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Organ Nakilli Çocuk Kampı, Türkiye ve diğer ülkelerden 35 çocuğun katılımıyla Antalya'da başladı.
     Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki bir otelde gerçekleştirilen kamp kapsamında basın toplantısı düzenledi. Kahveci, kampı farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Derneklerinin 2005 yılında kurulduğunu anlatan Kahveci, "Misyonumuz hasta ve insan haklarına saygılı, etik kurallara bağlı, çağdaş eğitim ve araştırma programları ile desteklenen organ veya doku yerine koyma tedavileri ile kadavradan organ bağışını artırmak. Toplumda organ bağışı kültürünün gelişmesini sağlamak ve organların alıcıları ile buluşmasına yönelik politikaların oluşmasına katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.
     Organ nakli konusunda Türkiye'de önemli çalışmalar yapıldığını, altyapıların güçlendirildiğini dile getiren Kahveci, hem sağlık çalışanlarının hem de toplumun organ bağışı konusunda eğitilmesi yönünde çaba harcandığını kaydetti. Bu yılı "Toplumsal farkındalık yılı" ilan ettiklerini ifade eden Kahveci, "Çabalarımız sonucunda tek bir insanın bile hayata bağlanmasını, yakınlarına 'uygun organın bulunduğu' müjdesini verebilmeyi en büyük ödülümüz görüyoruz" diye konuştu.
    
     -35 çocuk 1 hafta boyunca kampta-
    
     Kamp yöneticisi Dr. Levent Yücetin de İngiltere, Macaristan, Norveç, Kırgızistan, Gürcistan, Fransa ve Türkiye'nin çeşitli illerinden nakil olan 35 çocuğun 1 hafta sürecek kampa katıldığını söyledi.
     Çocuklardan ikisinin kalp, 7'sinin karaciğer, diğerlerinin böbrek nakilleri ile hayata tutunduğunu anlatan Yücetin, "Burası organ naklinin gülen yüzü. Maalesef birçok insanımızı organ beklerken kaybediyoruz. Organ bağışı duyarlılığını artırmak istiyoruz. Organ beklerken yaşınız, ülkeniz, diliniz sorulmuyor, çünkü bunların hiçbir önemi yok" dedi.
     Doğan her insanın bir gün öleceğini ancak hayat vererek ölmenin en güzel davranış olduğunu vurgulayan Yücetin, organ bağışında farkındalık kazandırmak amacıyla daha önce ulusal düzeyde kamp yaptıklarını, ilk defa kampı uluslararası düzeyde gerçekleştirdiklerini kaydetti.
     Kamp projesini önemsediklerine dikkati çeken Yücetin, "Bir çocuğumuz annesine, (Anneciğim hayatımda ilk defa hastalığımın çok güzel bir şeye sebep oldu) dedi. Bir ya da iki çocuğun yüzünü güldürebilmek bizim için çok önemli" diye konuştu.
     Toplantıya Medicalpark Antalya Hastanesi Başhekimi Dr. Şerif Köksal, seyahat acente firması TUI'nin temsilcisi Dildar Özler, böbrek nakli yapılan Kırgızistan'dan gelen Ahmetbak Alimcanov, annesi Fransız babası Türk Julia Acar da katıldı.
     Dün başlayan kamp, 19 Nisan'a kadar devam edecek. Kamp boyunca çocuklar, düzenlenecek çeşitli aktivitelere katılacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER