ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2014 Pazar 14:17

Zeybekci'den Irak'taki rehineler açıklaması

Zeybekciden Iraktaki rehineler açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, IŞİD'in Irak'ta rehin aldığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bazı aşiretlerden yardım aldıklarını ifade etti.Zeybekci, memleketi Denizli'de partilileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıya AK Parti Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel, Nurcan Dalbudak, Bilal Uçar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve diğer partililer katıldı. Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Zeybekci, Türkiye olarak çok yoğun bir şekilde kültür coğrafyasında yer alan ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalamak üzere bir seferberlik başlattıklarını vurguladı. Nihat Zeybekci, “Bu kapsamda aynı zamanda Rusya, Belarus ve Kazakistan Gümrük Birliği’nin artarak önümüzdeki dönemde Kırgızistan, Ermenistan, Azerbaycan şeklinde devam edecek olan gümrük birliğinin de bir şekilde tarafı olmak istediğimiz talebini de ilettik. Diğer taraftan Türkmenistan’la da serbest ticaret anlaşması müzakerelerimizi başlattık.” dedi.

REHİNELER KURTARMAK İÇİN AŞİRETLERDEN YARDIM ALINIYOR

Irak'taki Türk rehinelerin kurtarılması için hassas çalışma yürüttüklerini belirten Zeybekci, isim vermeden IŞİD hakkında 'terör örgütü' ifadesini kullandı. Nihat Zeybekci, rehinleri kurtarmak için bölgede güçlü aşiretlerden yardım alındığını açıkladı. Bakan Zeybekci, şunları söyledi: “Musul konsolosluğumuzun basılmasıyla orada tutulan, alıkonulan vatandaşlarımız artı oradaki şoförler ve bazı Türk vatandaşları ve toplamda 100 civarında olan vatandaşlarımız var. Bunların kurtarılmasıyla ilgili çok hassas davranıyoruz. Bunların can güvenliği bizler için son derece önemli. Öncelikli olarak bunların can güvenliğinin en ufak, sıfır bir risk dahi almadan, sıfıra yakın bir riskle sağladıktan sonra bunları Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Hükümetimiz çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Elimizdeki bütün dinamikleri kullanıyoruz. Yani bütün güçleri kullanıyoruz. Bölgedeki, yereldeki bazı dinamikleri de kullanıyoruz. Oradaki çok güçlü olan bazı aşiretlerinde yardımlarıyla onların da şeyleriyle çok hassas bir şey. Çünkü oradaki adı geçen terör örgütü tek başına hareket edebilir durumda da değil. Yani bu kadar da net bir şey yok. Çok parçalı bir yapısı var. Onun için ona dikkat ediyoruz. Her an bazı olumlu gelişmeler olabilecek şekilde de bekliyoruz. Çok detaylandırmak istemiyorum. Söz konusu olan vatandaşlarımızın can güvenliğidir.”

KUZEY IRAK’A 12 MİLYAR DOLAR KAYITLI İHRACIMIZ VAR

Ekonomik olarak Kuzey Irak’ın Türkiye’nin ikinci ihraç pazarı olduğunu anlatan Zeybekci, “12 milyar dolar kayıtlı ama kayıtdışının da yoğun bir şekilde orada ticarette söz konusu olduğunu hep beraber biliyoruz. 12 milyar dolar civarında ihracatımızın içinde birkaç örnek vereyim. Türkiye yumurta ihracatının toplam ihracatın yüzde 90’nını Kuzey Irak’a yapıyor. Türkiye beyaz et ihracatının yüzde 70’ni Kuzey Irak’a yapıyor. Türkiye demir çelik ihracatının yüzde 15’ni, çimento ihracatının toplam ihracatın yüzde 20’sini Kuzey Irak’a yapıyor. Şu ana kadar büyük bir aksama yoktur ama tabiî ki etkilenme vardır, yavaşlama vardır. Bunu da dikkatle takip ediyoruz. Bu yavaşlamayı etkisizleştirmek için de çabalarımız, gayretlerimiz var. Dileriz inşallah bu Kuzey Ira’taki bu yapı bir an önce düzelir. Bir an önce problem ortadan kalkar ve Türkiye gerek oradaki canlarını kurtarır, gerekse ekonomisi ve ticareti fazla etkilenmez.” diye konuştu.

TÜRK TIR’LARI ZAHO'YA KADAR GİDİYOR

Irak'tan kargaşa sebebiyle dönen hiçbir Türk TIR’ı olmadığını kaydeden Zeybekci, “Irak'ta durum şöyle; Türkiye bütün ihracatını Habur Sınır Kapısı'ndan göndererek 20 kilometre güneyde, Zaho’da Kürt Yönetimi Bölgesi’nde, o bölgenin Irak TIR’larına aktarıyor. Türkiye’de giden TIR çekici orada dorseyi bırakıyor, oradan gelen ürünlerle ilgili dorseyi takarak geri geliyor. Bizim ihraçla ilgili giden TIR’larımız Zaho’ya kadar gidiyor. Zaho’dan güneyini Irak TIR'ları götürüyor. Orada herhangi bir TIR’ın geri dönmesi veya gidememesi gibi bir sorun yok. 7 TIR’lık bağımsız bir grup Zaho’da teslim etmeden Irak’ın güneyine Basra veya Kuveyt’e gitmek için bir deneme yapmışlar, onlar da gittiler.” şeklinde konuştu.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU'YLA HALKIN NE DEDİĞİ BİRAZ YOK FARZ SAYILDI

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'yla halkın ne dediğinin biraz yok farz edildiğini iddia eden Zeybekci, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanlığı ile ilgili işareti halk veriyor. Dönüp geçtiğimiz sürece bakarsak en güçlü kamuoyu yoklaması 30 Mart'tır. 30 Mart'ta halk sandığa adayla ilgili çok büyük bir çerçeve mektubu koydu. Adayın nasıl olması gerektiği, veyahut adayın kimlerden olması gerektiği, çok büyük bir tanım koydu. Çokta net bir tanım koydu, ben çatı aday veya başka partilerin göstermiş olduğu adayla ilgili ben Türk tarihinin seçeceği ilk cumhurbaşkanının sürecine duyduğum saygıdan dolayı yorum yapmaktan kaçınacağım. Saygı duymak lazım insanları kararlarına ama halkın ne dediğini yok farz sayarak böyle bir tespitte bulunmamak lazım. Sanki bu çatı adayı ile ilgili yapılan şeyde halkın ne dediği biraz yok. Farz sayılarak yapılan bir yaklaşımmış hissiyatı uyandırıyor bende. Halkın ne dediği gayet açıktır. Adayla ilgili zaten 3 Temmuz'a kadar açıklama olacaktır. Bence açıklanması detay olarak kalmıştır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER