ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 13:58

Zeybekçi'den ilginç yorum


TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığına seçilen Nihat Zeybekci, sanayiden, ticaretten gelen birisi olduğunu belirterek, "Uluslararası ticareti, Türkiye ekonomisini, ihracatı, markayı, patenti, enerjiyi bilerek ve yaşayarak gelen birisiyim. Koyunu güdüp, akşam karnını tok bir şekilde eve getirenlerdeniz. Bu alanlardaki tecrübelerini komisyona aktaracağım" dedi.
Zeybekci, komisyonun yeni dönemde çalışmalarda nasıl bir yöntem izleyeceği ve yapılacak çalışmalar hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Seçimin yapıldığı toplantıya katılan AK Parti ve CHP'li milletvekillerinin oylarıyla başkanlığa seçildiğine işaret eden Zeybekci, "Eğer toplantıya katılsalardı, MHP ve BDP de bana oy verirdi" ifadesini kullandı.
Zeybekci, komisyonun; herşeyin uzlaşılarak ve konuşularak halledildiği bir komisyon olacağını söyledi.
Komisyonda görüşülen 2, 3 tasarının alt ve üst komisyonda hemen hemen yeniden yazıldığını vurgulan Zeybekci, parti kimliği önemli olmadan herkesin katkısıyla tasarı ve tekliflerin komisyondan geçtiğini kaydetti.
"İlk milletvekili olduğumda, Meclis'teki o tartışmalı ortamı gördüğümde kapıldığım ümitsizlik, komisyonda çalışmaya başlayınca ümitli hale geldi" diyen Zeybekci, şöyle konuştu:
"Yasamada, kanun yapmada herşey komisyonda olmalı. Konusunda uzman olan her partiden milletvekili söyleyeceği şeyleri burada söylemeli, gruplar, tasarıya yapacağı müdahaleyi komisyonda yapmalı. Genel Kurul'da önerge vererek tasarıyı değiştirmeye çalışmak, komisyonun yasama görevini çok iyi yapamadığı anlamına gelir. Ben bu komisyonun, bu anlamda bugüne kadar çok başarılı olduğuna inanıyorum; bundan sonra da uzlaşıyla, hoşgörüyle, pozitif katkı ve eleştirilerle Meclis'in en başarılı komisyonu olacağız inşallah."

-"Milletvekili olan birinin sınırı ve haddi aşacağını zannetmiyorum"

Zeybekci, "Zaman zaman komisyon toplantılarında gerilimli anlar oluyor. O anlar olduğu zaman ne yapmayı planlıyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Burada öyle bir şeyin olacağına inanmıyorum. Ama olursa... Milletvekili olan birinin sınırı ve haddi aşacağını zannetmiyorum. Ortamın o hale gelmemesi, sınıra o kadar yaklaşmamak lazım. İnsanların konuşma anlamında söyleyeceklerini sonuna kadar söyledikten sonra... İktidarın muhalefete sonuna kadar saygı göstermesi, muhalefetin de iktidara saygı göstermesi, hoşgörü ve anlayış göstermesi, önce kişisel saygı, sonra da kurumsal saygı sonra da Parlamento'ya, milletin iradesine olan saygı çerçevelerinden taşmadığımız sürece böyle bir şeyin yaşanacağını zannetmiyorum, o noktaya gelmeyiz diye düşünüyorum. Gelirsek, o andaki iklime, psikolojiye bağlı. Herhalde en iyi çare belki ara vermek olabilir ama ben o yola başvuracağımızı da zannetmiyorum."
"Komisyon toplantılarına STK'ların katılımının az olduğu yönünde" eleştiriler olduğu anımsatılarak, STK'ların komisyon toplantılarına katılımının nasıl sağlanacağı ile ilgili soru üzerine Zeybekci, "Belki diğer komisyonlar siyasi komisyonlar olabilir ama biz Marka Patent Kanunu'nu çıkarttık, orada tüm sivil toplum örgütleri vardı. Biz o kanunu neredeyse yeniden yazdık. Enerji Piyasası Kanunu'nun görüşmelerinde tüm sivil toplum örgütleri ve ilgili tarafların temsilcileri vardı. Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri toplantılarda zaman zaman komisyon üyesi milletvekillerinden daha fazla konuşuyorlar" dedi.

-"Koyunu güdüp, akşam karnını tok bir şekilde eve getirenlerdeniz"

Zeybekci, "Sanayiden, ticaretten gelen birisiyim. Şu anda da devam eden şirketlerimizin 830'un üzerinde çalışanı var. İhracata dayalı çalışıyoruz. Uluslararası ticareti, Türkiye ekonomisini, ihracatı, markayı, patenti, enerjiyi, bilgi teknolojilerini, bu alanları bilerek ve kullanarak gelen birisiyim, o alanları yaşayarak gelen birisiyim. Koyunu güdüp, akşam karnını tok bir şekilde eve getirenlerdeniz. Bu alanlardaki tecrübelerini komisyona aktaracağım" diye konuştu.
Komisyon gündeminde bekleyen 70'in üzerinde tasarı ve teklif olduğunu belirten Zeybekci, "Bunları eleyerek görüşeceğiz. Çok yoğun çalışmayı hedefliyoruz, planlıyoruz. Sonbaharı, seçim atmosferine girene kadar çok verimli geçirmek istiyoruz" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER