ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:14

Zeki Sezer: Aktif siyasete dönmeyi koşullar belirler


Demokratik Sol Parti (DSP) eski Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye’de siyaset yapısında boşluklar olduğunu belirterek, "Aktif siyasete geri dönüp dönmemeye yeminli değilim. Bazı siyasetciler ile belki anlaşmazlığımız oldu. Ancak aktif siyasete geri dönmeyi koşullar belirler. İlle de dönmeliyim ya da dönmem gerekir gibi bir tavır içinde değilim." dedi.

        Zeki Sezer, kalp krizi sonucu vefat eden işadamı Bekir Güneşhan’ın annesi Fatma Güneşhan'ın cenaze törenine katıldı. Güneşhan'ın cenazesi, Ulucami’nde ikindi vaktinde kılınan cenaze namazının ardından Şekerevleri Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

        Cenaze namazının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer, aktif siyasete geri dönebileceğinin sinyallerini verdi. Türkiye’de siyaset yapısında boşluklar olduğuna değinen Sezer, şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumun bu kadar gruplaşmadığını öne sürdü.

        Toplumun belirli kesimlerinin ve inanç gruplarını birbirine karşı kutuplaştırıldığını kaydeden Sezer, şöyle devam etti: "Belki siyaset yapan bazı kesimler, mesela hükümet kendi oy tabanını bloke etmiş olabilir ama Türkiye’ye iyilik etmiş olmaz. Türkiye’nin bugünkü siyaset yapısında ciddi bir boşluk var ve özellikle AKP’nin Parlamento'daki çoğunluğa dayanarak yaptığı siyaset, toplumu gerdiği ve toplumun kutuplaşmasına neden olduğu ortadayken, bazı arayışların olması doğaldır. Özellikle AKP'ye oy vermiş ama bugün AKP'den memnun olmayan kesimlerin oylarını alarak onlara çare olabilecek siyasal örgütlenmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kısacası CHP ve başka kesimlerin ulaşamadığı topluma ulaşacak bir yapı olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun da inançlara saygı ile toplumun kültürü ve inancına yakın olan, uzak durmayan gerçekten sosyal adalet ve birliğine savunan bir sol yapı olması gerekiyor."

        Uşak’ı çok sevdiğini kaydeden Sezer, "Aktif siyasette ve genel başkan olduğum dönemde Türkiye’de en çok ziyaret ettiğim illerden bir tanesi Uşak’tır. Uşak toplumu Türkiye’nin ortalamasıdır. Farklı siyasal görüşlere sahip olan birbirine hoşgörü ile yaklaşan Anadolu bileği ortaya koyan Uşaklıları çok seviyorum." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER