ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 11:34

Yüksek Yargı'a mazbata töreni


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Dün olduğu gibi bugün de toplumun bizlerden beklentisi etkin, bağımsız, adil, hızlı ve güven veren bir adalet sistemidir'' dedi.

Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine seçilenlerin mazbata töreni Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) yapıldı.

Törene, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Askeri Yargıtay Başkanı Hakim Tuğgeneral Hasan Dengiz, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Tuğgeneral Abdullah Arslan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ali Em, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Alparslan Altan katıldı.

Törende konuşan Ergin, adaletin her yerde, her zaman, her koşulda istisnasız şekilde herkesi ilgilendiren, uygulanması, korunması, yaşanması, aranması ve uğrunda her şeyin feda edilmesi gereken müstesna bir değer olduğunu söyledi.

Adaletin toplumların ayakta durmasını ve bir arada sorunsuz yaşamasını sağlayan en önemli faktör olduğunu vurgulayan Ergin, ''Adalet mülkün temelidir'' ifadesinin de bu yaklaşımın sonucu olarak ortaya çıktığını kaydetti. Ergin, ''Dün olduğu gibi bugün de toplumun bizlerden beklentisi etkin, bağımsız, adil, hızlı ve güven veren bir adalet sistemidir'' dedi.

Bu kapsamda yapılan çalışmaları anlatan Ergin, yapılan değişiklikle HSYK'nın özerk bir yapıya kavuşturulduğunu, Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayılarının artırıldığını kaydetti. Yapılan düzenlemelerin ardından Yargıtay'daki iş yükünün üçte bir oranında azaldığını belirten Ergin, Danıştay'da da bu yönde önemli ilerlemeler sağlandığını kaydetti.

Bakan Ergin, HSYK Genel Kurulunca Danıştay ve Yargıtay'a seçilen yeni üyelere başarılar dileyerek, ''Engin bilgi ve tecrübelerinizle Yüksek mahkemelerimize yeni bir soluk getireceğinize inancım tamdır'' diye konuştu.

Ergin'in konuşmasının ardından yeni seçilen üyelere mazbataları verilerek, cübbeleri giydirildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER