ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 11:36

YSK, yerel seçimler için oy kullanma saatlerini belirledi


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanma saatlerine karar verdi.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun "Oy verme süresi" başlıklı 89. maddesinde; "Oy verme günü, saat sekizden on yediye kadar geçecek zaman, oy verme süresidir. Ancak, saat on yediye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekliyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanırlar. Oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatleri, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre, bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla, Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilebilir." hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.

Söz konusu kanunun 89. maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde, oy verme süresinin YSK tarafından incelendiği, güneşin doğuşuna ve batışına ilişkin değerlendirmelere göre, mahalli idareler seçimlerinde oy verme günü olan 30 Mart 2014 Pazar günü itibariyle oy verme süresinin korunmak kaydıyla bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak belirlendiği ifade edildi.

KARAR TRT VE RESMİ GAZETE'DE

YSK, "30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 07.00-16.00 olarak saptanmasına; Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 08.00 - 17.00 olarak belirlenmesine; Bu kararın duyuru olarak TRT'de ve ayrıca Resmî Gazete'de yayımlanmasına" oy birliğiyle karar verildi.

Karar örneği ise İçişleri Bakanlığı'na, seçime katılabilecekleri tespit ve ilân edilen siyasi parti genel başkanlıklarına gönderilecek. Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü'nce YSK resmî internet sitesi www.ysk.gov.tr adresinde yayınlanacak ve il - ilçe seçim kurulu başkanlıklarına Kurum içi elektronik posta ile iletilecek.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER