ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:36

YSGP’li Akgün: "Herkes için adalet istiyoruz"


 Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Bursa eş sözcüsü Yüksel Akgün, ülkede yaşayan bütün insanlar için adalet istediklerini söyledi.

Sümbüllübahçe Konağı’nda parti il yönetimiyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Yüksel Akgün, kuruluş süreci ve partilerinin temel ilkeleri hakkında bilgi verdi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin ülke çapında başlattığı 4A Kampanyası hakkında bilgi veren Akgün, “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri adalettir. Parti olarak adaleti dört başlık altında ele alıyoruz. Bunları İktisadi Adalet (işsizlik, yoksulluk, gelir dağılımdaki eşitsizlik); Tanınma Adaleti (kimlik ve inanç eksenli sorunlar); Katılım Adaleti (temsiliyet) ve İklim Adaleti (ekolojik sorunlar) şeklinde sıralıyoruz. Parti olarak haziran ayı sonuna kadar bu konularda panel, forum ve mitingler yapacağız.” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi MYK Üyesi İkbal Polat ise partilerinin Bursa özeline ilişkin görüşlerini açıkladı. Hızlı tren, otoyol, BUDO ve Kentsel Dönüşüm Planları ile Bursa’nın dönüştüğünü, ancak projelerin katılımcı ve şeffaf olmadığını savunan Polat, “İlke olarak dönüşümden yanayız. Ancak bu dönüşümü adil, özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik, ekolojist ve toplumsal cinsiyete duyarlı bir biçimde yönetecek yapı yok. İnegazi’den Kozağaç’a, Nilüfer Çayı’ndan Uludağ’a, Başköy’den Cargil’e, Uluabat’tan İpekiş’e kadar ekolojik tahribat sürüyor.” diye konuştu.

Partinin Bursa İl Yöneticisi Şenol Gül ise basın aracılığı ile tüm Bursalıları 12 Mart Salı günü saat 9.30'da Adliye önüne çağırdı. Sait Özdemir’in 12 Eylül darbesinden sonra 11 yıl boyunca çeşitli hapishanelerde gördüğü işkenceler için dava açtığını hatırlatan Gül, bu davalardan birinin kabul edilerek Kasım 2012’de ilk duruşmasının yapıldığını, gardiyan, cezaevi müdürü gibi sorumluların yargılandığı davanın 2. duruşmasının 12 Mart günü saat 09.30'da olduğunu açıkladı.

Aynı gün akşam 'Tanıklar Darbelerle Yüzleşiyor' konulu bir panel-forum yapılacağını bildiren Gül, burada 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat darbe mağdurlarının yer alacağını ifade etti. Gül, darbelere karşı olanları Ördekli Kültür Merkezi'nde yapılacak panele beklediklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER