ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 15:55

Yılın Ahisine kaftanını Bakan Yıldız giydirdi


Kayseri’de Ahilik Haftası kutlamaları başladı. Ahi Evran Müzesi önünde düzenlenen etkinlikte 52 yıllık terzi olan ve Türkiye’nin Ahisi olarak seçilen yılın Ahisi Mahir Solak’a kaftanını Bakan Taner Yıldız ile Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Mustafa Alan giydirdi. Şed kuşatma töreninin ardından katılımcılara Ahilik pilavı dağıtıldı.

Ahi Evran Müzesi önünde düzenlenen etkinliğe Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Vali Orhan Düzgün, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz ve çok sayıda davetli katıldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan törende Ahilik prensiplerinin gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini söyledi. AK Parti Milletvekili Ahmet Öksüzkaya ise 2012 yılında esnafa 6 milyar lira destek verdiklerini söyledi. Öksüzkaya, “Esnaf ve sanatkarlarımıza bunaltmadan daraltmadan desteğimiz sürüyor.” dedi.

Vali Orhan Düzgün de Ahilik prensiplerinin gelecek nesillere ışık tutmasını gerektiğini belirterek, “Ahilik, ticaretin ve esnaflığın nasıl yapılması gerektiğini sıralayan bir kurallar silsilesi, aynı zamanda da bir yaşam felsefesidir." diye konuştu.

Ardından kürsüye çıkan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, vatandaşların tek kuruşunu ülkeyi soymak isteyenlere bırakmayacaklarını belirterek, şunları söyledi: “230 milyar dolarlık Türkiye aleyhine dava açan bir Uzan Grubu vardı. Bu rakam Türkiye'nin 2002 yılındaki gayri safi yurtdışı milli hasılası kadardı. Yani şunu söylüyordu; 'Ben bu ülkeyi istiyorum' diyordu. 'Ben 2002 yılındaki Türkiye'yi istiyorum' demekti. Hamdolsun tüm uluslar arası davalar, uluslar arası tahkimi kazandık. Bununla kalmadık avukatlık paralarını da kazandık. Bunların tümünü tek tek esnafımızın, sanatkarımızın, vatandaşımızın parasını, dolarını, tek kuruşunu ülkeyi soymak isteyenlere bırakmayacağız. Ahilik Haftası'nda bırakın ülkenin soyulmasını, yanındaki esnaf kardeşinin siftah yapmasını isteyen dokudan geliyoruz. Bu çok büyük bir zenginlik ve hazinedir. Bu ülkenin 75 milyonun duası da yanımızda. Biz Allah'a inanan, halkından aldığı destekle ülkenin idaresine irade koyanlarız."

Konuşmaların ardından 52 yıllık terzi olan Develili Mahir Solak’a kaftanı giydirildi. Bakan Taner Yıldız ve KESOB Başkanı tarafından kaftanı giydirilen Mahir Solak’a bir de Cumhuriyet altını verildi. Yılın Ahisi Mahir Solak, Kırşehir’de Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek törenle de yılın Ahisi ödülünü alacak.

Kalfalıktan ustalığa geçişi simgeleyen şed kuşatma töreni ilgiyle izlendi. Törenin sonunda ise Bakan Yıldız, katılımcılara Ahilik pilavı dağıttı. Yıldız’ın aldığı pilava AK Parti Milletvekili Ahmet Öksüzkaya ile Ömer Dengiz’in kaşık sallaması dikkat çekti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER