SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2014 Cumartesi 18:45

Yıldız: 'Ne zeytinlikten vazgeçeriz, ne de enerji santralinden'

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/yildiz-1486500-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/yildiz-1486500-622x360.jpg
Yıldız: Ne zeytinlikten vazgeçeriz, ne de enerji santralinden

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Biz ne zeytinlikten vazgeçeriz ne de enerji santrallerinden. Birini tercih etmek, diğerinden vazgeçmek anlamına gelmez' dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Biz ne zeytinlikten vazgeçeriz ne de enerji santrallerinden. Birini tercih etmek, diğerinden vazgeçmek anlamına gelmez. Biz madenlerimizde de, enerji santrallerimizde de bu ülkenin gelişmesine, büyümesine katkı koyacak cari açığını azaltacak her türlü projede beraber olacağız” dedi.

Kocaeli’de düzenlenen AK Parti Kartepe 3. Olağan Kongresi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımıyla gerçekleşti. Kongreye Bakan Yıldız ile birlikte Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, diğer ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kongrede yaptığı konuşmasında son günlerde yoğun şekilde yaşanan mülteci göçlerine değinen Bakan Yıldız, “Bakın dünya farklı tarihlerde farklı insanlık sınavlarından geçiyor. 1 milyon 800 bin insanın kendi evlerini, kendi yurtlarını, kendi ülkelerini bırakarak sığınmak durumunda oldukları bir mülteci dramı yaşandı. AB üyesi ülkeler insanlıkla alakalı bize güzel sözler söyleyen ama uygulama aşamasında tartışılan bir yapı içerisine girdi. Avrupa’nın Suriye’den aldığı toplam bütün mülteci sayısı, bütün bu yıllar boyunca 250 bini bulmadı. Bizim yalnızca Kobani’den gelenlerin sayısı bir hafta içerisinde 250 bini geçti. O yüzden bu insanlık dramını, bu insanlık sınavını ne yazık ki dünya başarıyla tamamlayabilmiş, bu sınavı başarıyla verebilmiş değildir. Alaska’daki bir balinaya gösterilen hassasiyetin hemen yanı başımızdaki bir insana gösterilmemiş olması bizi bu konuda daha da iradeli, daha da güçlü hale getirmeli” dedi.

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan Yırca köyünde enerji santrali kurulması amacıyla kesilen zeytinliklerle alakalı da konuşan Bakan Yıldız, “Bakın bize soruyorlar ‘Zeytinlikten mi vazgeçiyorsunuz, santralden mi?’ diye. Şunu bilin ki biz ne zeytinlikten ne de enerji santrallerinden vazgeçmeyiz. Birini tercih etmek, diğerinden vazgeçmek anlamına gelmez. Biz madenlerimizde de, enerji santrallerimizde de bu ülkenin gelişmesine, büyümesine katkı koyacak, cari açığını azaltacak her türlü projede beraber olacağız. AK Parti hükümetlerimiz bu ülkenin idaresini devraldığında bu ülkede 100 milyonun altında zeytin ağacı vardı. Şu anki zeytin ağacı sayısı 170 milyon adet. Hani biz zeytin ağaçlarını kesiyorduk? Hayır, zeytin ağacının artışını bütün iklim şartları uygun olan yerlerde gerçekleştirdik. Tarım Bakanlığımızın bu manada çok önemli hizmetleri oldu. O yüzden biz ne yer altından ne de yer üstünden vazgeçelim. Bunu başarabiliriz.

Bu bir rakam işi değil ama bilginiz olsun diye söylüyorum. O sahada 153 milyon ton kömür var. Bunun piyasa değeri yaklaşık 7 buçuk milyar dolar. Bu para hepimizin. Yalnızca benim değil, yalnızca sizin değil. Bu para hepimizin, 77 milyonun. Santralde yaklaşık 4 bin kişi çalışacak. Zeytin ağacı sayımızın 170 milyonlara ulaştığını gördük. Orada ne kadar eksilirse en az 10 katını dikme zorunluluğu getiriyoruz. Biz yaptığımız anlaşma gereği her üretilen elektrikten 150 milyon TL’nin üzerinde yıllık bir bedel alacağız. 150 milyon TL ile her yıl 9 milyon adet zeytin ağacı dikebiliyoruz. Ama her yıl. Şimdi bu kadar zenginliğimiz var. Oraya kurulacak santralle beraber, her yıl 230 milyon dolarlık daha az doğal gaz ithalatı yapacağız. Şimdi aklın yolu bir. Ben orada zeytin ağaçlarının hoyratça sökülmesinin yanında değilim. Orada ki üslup hatalarının, bir kısım yanlışlıkların yanında değilim. Ama biz ne zeytin ağacından vazgeçeriz, ne de enerji santralinden. Her birisini bu ülkeye kazandırmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşmasının ardından Kocaeli’den ayrılmak üzere salondan ayrıldı. Makam aracına gittiği sırada Bakan Yıldız’ın yanına gelen bazı vatandaşlar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile selfie çekti. 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

Baykal’dan Tarhan’ın yeni partisi ile ilgili açıklama

SONRAKİ HABER

Bozdağ’dan, Feyzioğlu'na yanıt

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.