ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 16:45

Yıldırım'dan İhsanoğlu'na Marmaray cevabı

Yıldırımdan İhsanoğluna Marmaray cevabı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve Genel Başkan Başdanışmanı Binali Yıldırım,"Sayın adayın, Marmaray'ın yapımıyla ilgili önceki dönem, başbakanlar, bakanlara teşekkür ederken, projenin asıl başlayan ve bitiren ekibini görmezden gelmesi, Sayın Başbakanımıza, dönemin bakanına teşekkür etmemesi düşündürücüdür." dedi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve Genel Başkan Başdanışmanı Binali Yıldırım, MHP ve CHP'nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na ilişkin, "Sayın adayın, Marmaray'ın yapımıyla ilgili önceki dönem, başbakanlar, bakanlara teşekkür ederken, projenin asıl başlayan ve bitiren ekibini görmezden gelmesi, Sayın Başbakanımıza, dönemin bakanına teşekkür etmemesi düşündürücüdür" ifadesini kullandı.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, görsel ve yazılı basında, CHP ve MHP'nin ortak çatı adayı İhsanoğlu'nun dün asrın projesi Marmaray'a binerek Üsküdar-Yenikapı arasında seyahat ettiğine dair haberlerin yer aldığını belirtti.

"Sayın aday, yaptığı açıklamada projeyi 1999 tarihinden beri takip ettiğini beyan etmiştir. Söylediklerine bakınca asrın projesini pek de iyi takip etmediği anlaşılıyor" ifadesini kullanan Yıldırım, "Şöyle ki, Marmaray 'asırlık rüya' bir projedir. Hikayesi 1860 yılına, Abdülmecit Efendi'ye, Sultan II. Abdülhamit'e kadar gider. Yakın tarihimizde de Marmaray'ın yapımı için çeşitli girişimler yapılmış ancak ilerleme sağlanamamıştır" bilgisini verdi.

DSP-MHP-ANAP koalisyonları döneminde projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların tekrar gündeme geldiğini ve bunun için müşavirlik firması seçildiğini kaydeden Yıldırım, ancak dönemin üçlü koalisyon hükümetince ABD'den getirilen hazineden sorumlu bakanın, hazine garantisi vermemesi nedeniyle projenin başlatılmasında ilerleme sağlanamadığını belirtti.

AK Parti iktidarıyla projenin tüm sorunlarının çözüldüğüne, 2003'te Marmaray'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk kazmanın vurulduğuna işaret eden Yıldırım, "Arkeolojik kazılar nedeniyle proje her ne kadar 4,5 yıl gecikse de açılışı yine AK Parti iktidarına nasip olmuştur. Açılışına cumhurbaşkanları ve Başbakanımız katılmıştır" ifadelerini kullandı.

"Keşke davet etseydi de onlar da görme şansı bulabilselerdi"

Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Sayın adayın, Marmaray'ın yapımıyla ilgili önceki dönem, başbakanlar, bakanlara teşekkür ederken, projenin asıl başlayan ve bitiren ekibini görmezden gelmesi, Sayın Başbakanımıza, dönemin bakanına teşekkür etmemesi düşündürücüdür. Aday her ne kadar gerçekleri toplumdan saklamaya, görmezden gelmeye çalışsa da 29 Ekim 2013'te hizmete girdiğinden bu yana Marmaray'ı kullanan 23 milyonu aşkın İstanbullu, projenin gerçek mimarlarına dua ve teşekkürlerini her gün ifade etmektedir.
Sayın çatı adayının Marmaray'ı kullanması tabii ki iyi bir şey ancak eksik kalan bir şey var. Kendisini ortak aday gösteren siyasi parti liderleri Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli'yi de keşke davet etseydi de bu vesileyle dünyanın gıptayla takdir ettiği Marmaray'ı bu ülke vatandaşı olarak onlar da görme şansı bulabilselerdi."
Yıldırım, projenin yapımının her aşamasında bulunan birisi olarak böyle bir açıklama ihtiyacı duyduğunu bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER