ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:13

"Yeterli çoğunluk sağlanırsa, çözüm komisyonu kurulur"


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'teki Çözüm Süreci'ni Değerlendirme Komisyonu'na üye vermeleri için dört siyasi partiye de yazı yazdıklarını söyledi. Cevap gelmemesi halinde bir yazı daha yazacaklarını söyleyen TBMM Başkanı, "Olmadığı takdirde, cevap vermezlerse veya olumsuz cevap verirlerse, cevap veren partilerimiz yeterli çoğunluğu sağlıyorsa komisyon kurulması bakımından komisyon kurulur. Çalışmalar da devam eder." diye konuştu.

Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Karabük Günleri'ne katılan Cemil çiçek, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın siyasi partilerin artık yeni anayasa konusunda uzlaşması gerektiği yönündeki açıklamaları sorulan Çiçek, "Uzlaşmamız gerektiğini söylüyor. Uzlaşmamız şart. Uzlaşma kamuoyunun da bizden beklentisidir. Samimi olarak ifade ediyorum, eğer dört siyasi partimiz anayasa başta olmak üzere temel bazı konularda uzlaşmış olsalar, Türkiye bugün karşılaşmış olduğu sorunları çok kolay aşar, çok da çabuk aşar. Tarih önümüze önemli bir fırsat çıkardı. Dünya krizle uğraşıyor, bölgede sıkıntılar var, Türkiye kalkınma çabalarını sürdürüyor." diye konuştu. Türkiye’nin eline geçen bu fırsatı iyi değerlendirmesi halinde ortaya koyduğu hedefleri çok kısa sürede yakalama imkanına sahip olacağını vurguladı.

Seçim ortamında anayasa gibi en zor yasayı yapmanın zorlaştığını anlatan Cemil Çiçek, "Onun için bunun da ön şartı siyasi partilerin uzlaşmalarıdır. Bu maksatla zaten komisyon kuruldu, belli bir çalışma da yaptı, yapmaya da devam ediyor. Ancak önümüzdeki zaman da kısalıyor, çünkü seçimlere doğru yaklaşıyoruz. Seçim ortamında anayasa gibi en zor yasayı yapmak zorlaşıyor. Onun için biraz daha süratli hareket etmemiz gerekiyor. Kaldı ki 30 yıl konuştuğumuz da bir konudur. Bunu çok daha uzun süre gündemde tuttuğumuz süre bundan beklenen fayda da sağlanamaz. Onun için böyle bir sorumluluğumuz var." ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM KOMİSYONU

Meclis'te kurulan Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu ile ilgili bir soru üzerine partilerin bu komisyona üye vermeleri için yazı yazdıklarını aktaran TBMM Başkanı Çiçek, şöyle devam etti: "Bu ilk defa meclisin gündeminde olan bir konu değil bu. Darbe Komisyonu'nda kurulmuş, bütün partilerin üye verdiği komisyonlar bunlar. Üye vermedikleri komisyonlar var. Bunlarla ilgili düzenleme geçmişte nasıl yapıldıysa, teamüller ve iç tüzük neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Biz dört siyasi partimize de yazı yazdık, hafta sonuna kadar da bekliyoruz, yani yarın akşama kadar da bekliyoruz. Bir cevap gelmezse, gelmeyen partilerimize bir defa daha yazarız. Olmadığı takdirde, cevap vermezlerse veya olumsuz cevap verirlerse, cevap veren partilerimiz yeterli çoğunluğu sağlıyorsa komisyon kurulması bakamından komisyon kurulur. Çalışmalar da devam eder."

Haşim Kılıç’ın açıklamasında kullandığı “insan onuru” ifadesine dikkat çeken Cemil Çiçek, "Elbette anayasanın felsefesi insan onuru ile alakalıdır. Zaten ne yapıyorsak, ne yapacaksak insan onurunu korumak ve insan onurunu yüceltmek adına yapacağız. Kaldı ki inancımıza göre de kainatın yaratılış sebeplerinden biri de insandır, insanın emeğine verilmiş her şey. Onun için özü itibariyle, felsefesi itibariyle doğrudur. Bizim uzlaşma komisyonu da zaten bu konuda en başta görüş birliği içerisindedir. Bun da tereddüt yok, bunda uzlaştık, anlaştık. Hiç tartışmasız anlaştık. İşin o kısmında bir sıkıntı yok."değerlendirmesinde bulundu.

TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİSİNİN AÇIKLAMASINA CEVAP VERMEM

Cemil Çiçek, bugün terör örgütü PKK’nın Kandil’den yapacağı açıklamaya ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Meclis Başkanı olarak benim o çağrıya cevap vermem ne kadar doğru olur, ne kadar yakışık kalır onu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. TBMM Başkanı olarak terör örgütünün yöneticisiyle ilgili bir açıklamaya ben buradan cevap verirsem kamuoyu açısından bu ne kadar yakışık kalır, ne kadar doğru olur, onu bir vicdanında tart ondan sonra o soruyu sor. Aklınıza gelen her soruyu da herkese sormayın, çünkü bizi sıkıntıya sokarsınız." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER