SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2014 Pazartesi 09:42

Yeni bir parti daha resmen kuruluyor

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/abd-ve-ab-secim-sonuclarini-tanimayacak-1482377-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/abd-ve-ab-secim-sonuclarini-tanimayacak-1482377-622x360.jpg
Yeni bir parti daha resmen kuruluyor

Güneydoğu'da Kürt orjinli HDP, DBP ve HÜDAPAR'ın yanısıra doğrudan Kürtlere hitap eden siysi parti kurma çalışmaları ivme kazandı.


Milliyet'in haberine göre, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi, bir süre önce kuruluşunu ilan etti. Yeni Kürt partileri ise kuruluş çalışmalarnı sürdürüyor. Kuruluş çalışmasını tamamlayan Partiya Azadiya Kürdistan (Kürdistan Özgürlük Partisi) kuruluş dilekçesini bugün saat 11.30'da İçişleri Bakanlığı'na vererek tabela asacak. Başvuru ardından kuruluşunu ilan etmesi beklenen PAK, ilk "Ayrılıkçı" parti olarak siyasi hayata katılacak.

'KÜRTLERİN DEVLETLEŞMESİ GEREKİYOR'

Genel Başkanlığını Mustafa Özçelik'in yapacağı bağımsızlık yanlısı PAK'ta, Vahit Aba ve Mehmet Salih Özgökçe gibi isimler parti kurucuları arasında yer alacak. PAK kurucuları içinde yer alan Aba, yeni partiyi ve programını değerlendirirken, "Kürtlerin devletleşmesi gerekiyor. Partinin kuruluş programına da bunu koyduk. Ayrı özelliklerimizden biri bu. Devletleşme hakkını en fazla ön plana çıkartıyoruz. Diğer özgür ulusların sahip olduğu bütün haklara sahip olmalıyız. Mücadele yol yöntem ve açısından da sivil ittatsizliği önümüze koyduk. Parti programının başlangıcında 'Kürdistan hemen şimdi' ifadesi yer alıyor" dedi.

Aba, partinin merkezinin her ne kadar Ankara görülse de Diyarbakır merkezli çalışma yapacaklarını ifade etti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu Filipinler'de

SONRAKİ HABER

Çözüm sürecinde bir ilk yaşanacak

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.