ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 15:42

Yeni bakanın 4+4+4 sırrı

Yeni bakanın 4+4+4 sırrı

Yeni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı çok yönlü bir isim. AK Parti'de ismi geri planda görünse de aslında o devrimlerin baş aktörü.


Milli Eğitim Bakanlığı’na atanan Nabi Avcı 4+4+4 sisteminin görüşmeleri esnasında CHP’li vekillerle yaşamış olduğu ateşli ve sert tartışmalarla gündeme gelmişti.

4+4+4 Komisyon Başkanlığı görevini yürüten Avcı, “(Elindeki kırtasiye malzemesini göstererek) 300-400 gram ağırlığında ve 5,6 cm’den kafamı sıyırdı. Kafama gelmiş olsaydı şuan hastaneden açıklama yapıyor olacaktım. Kılıçdaroğlu’nun ‘kara leke’ olarak değerlendirmiş. Ben o kara lekeyi bilginize sunuyorum.” sözleriyle CHP’li vekilleri eleştirmişti.

Nabi Avcı, tartışmalarda sonra düzenlediği basın toplantısında söz konusu kırtasiye malzemesini CHP Grup Başkanı Akif Hamzaçebi'nin attığını söylemişti.

4+4+4 eğitim sisteminin asıl hazırlayıcısının Nabi Avcı olduğu ve Avcı’nın aklında yeni değişiklikler olduğu tahmin ediliyor.  Özellikle 4+4+4 TBMM’de komisyondan geçerken çıkan tartışmalarla kamuoyu gündemine geldi. Ancak komisyon odasında yaşanan arbedeye rağmen, çok hızlı şekilde 4+4+4 kanun tasarısını komisyondan geçirdi.

Bütün bu tartışmalarla kamuoyunun hafızasında yer edindi.

DOĞDUĞU KÖYDE BAYRAM SEVİNCİ

Kabine revizyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın doğduğu Bilecik'in Pazaryeri ilçesi Demirköyü'nde büyük mutluluk yaşanıyor. Nabi Avcı'nın ablası, ilkokuldan sınıf arkadaşları ve köylüleri onun bakanlık görevini başarıyla yerine getireceğini düşünüyor.

Bakan Avcı'nın köyündeki doğup büyüdüğü ev yıllar önce satılmış. Dedesi İsmail Solak'dan kalan evleri ise hala duruyor. Avcı'nın okuduğu ilkokul ise hasar gördüğü için yıkılmış. Bakanın iki ablası Kadriye Yönlüer ve Şükriye Bayrakçı, Pazaryeri ilçesinde yaşıyor.

Avcı'nın ablası Yönlüer, Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşinin bakanlık haberini televizyondan öğrendiğini belirterek; "Bizde herkes gibi televizyondan öğrendik. Telefon ettik, ulaşamadık. Eşiyle konuştuk, çok sevindik. Çok güzel bir şey. Hayırlısı olsun inşallah. Allah yardımcısı olsun. Rabbim herkese de ona da yardım etsin. Çok zor bir görev. O bizim canımız olunca kıyamıyoruz. Türkiye için memleketimizi için, kendisi ve ailesi için hayırlı olsun." dedi.

Kardeşinin çok zor bir görev aldığını kaydeden Yönlüer, şunları dedi; "Mutlaka başarılı olacak. Övünmek gibi olmasın kardeşim çok akıllıdır. Allah nazardan korusun. İnşallah iyi olur, başarır. Onun pek başaramayacağı bir şey yok. Köy okulundan koleje imtihana girdi. Köyde imkan olmayınca Eskişehir'de Anadolu Lisesi'nde yatılı okudu."

Avcı ile ilkokulu birlikte okuyan Salih Çabık ise köylerinden bakan çıktığı için çok mutlu olduklarını dile getirdi. Avcı ile aynı sınıfı paylaştığını kaydeden Çabık; "Ben iki sene gecikmeli okudum. O bana yetişti. Aynı sınıfta beraber okuduk. İyi bir arkadaştır. İyi bir vatandaşımızdır. Bizden ayrıldı, okudu, oralara ulaştı. Biz çok memnun olduk ondan. Televizyonda izledik, sevindik. Kendisiyle arkadaşlığımız geçti. Dersleri iyiydi, başarılıydı." diye konuştu.

Demirköy Muhtarı İsmail Ünsal da Avcı ile en son iki hafta önce görüştüklerini ifade ederek şöyle konuştu; "İki hafta önce köye geldi. Köyle irtibatını hiç kesmez. Bu köyde doğdu büyüdü. İlkokulu bitirdikten sonra köyden ayrıldı. Çok sevindik. Telefonu çok meşguldü. Mesaj atarak kutladım. Bulunduğu yerin hakkını verir. Ömrünü oraya adamış biri. Köyümüzden böyle birinin çıkmasından gurur duyuyoruz."

ARKADAŞLARI AVCI İÇİN NE DEDİ?

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Avcı’yla birlikte görev yapan Taraf Gazetesi yazarı Alper Görmüş ve okulun eski rektörü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Aydın Uğur’un gözünden Nabi Avcı:

Alper Görmüş: İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde odalarımız yan yanaydı. Medyakronik adlı medya eleştiri sitesinde de birlikte çalıştık. Okuldan ayrıldıktan sonra da telefonla görüşmeye devam ettik. Nabi Bey entelektüel derinliğe sahip biri. Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilmesi Türkiye için önemli. AK Parti’de siyaset yaptığı için şüpheyle bakılması doğru olmaz. Şu an geldiği bakanlıkta çok fazla değişiklik oldu ve bu doğru değil. Nabi Avcı’nın orada uzun süre kalması lazım. Kendisi TBMM’deki en önemli isimlerden...

Prof. Aydın Uğur: Nabi Avcı ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde birlikte yakın çalışma fırsatımız oldu. Benim tanıdığım Nabi Hoca gerçek bir bilim insanı ve köklü bir tarih bilincine sahip, çok geniş ufuklu bir aydındır. Ama asıl onu biricik kılan yanı insanlık hallerine dair derin sezgisi ve hoşgörülü sağduyusudur.

BİYOGRAFİSİ

Avcı, 8 Ekim 1953 yılında Bilecik'te doğdu.

ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'ni bitiren Avcı, 1974'te Kültür Bakanlığı'nda memuriyete başladı.

Anadolu Üniversitesi'nin kuruluşunda görev yapan ve İletişim Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalışan Avcı, 2000'de İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde profesör unvanı aldı.

2003'te Başbakan Başmüşavirliği görevine getirilen Avcı, TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yaptı.

24. dönemde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı olan Nabi Avcı, çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca biliyor. Avcı, evli ve beş çocuk babası.

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER