SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 13:13

Erdoğan: “Yaşasın Türkiye-Cezayir kardeşliği”

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/yasasin-turkiye-cezayir-kardesligi-1487755-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/yasasin-turkiye-cezayir-kardesligi-1487755-622x360.jpg
“Yaşasın Türkiye-Cezayir kardeşliği”

Cezayir’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiova Camisi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Yaşasın Türkiye-Cezayir kardeşliği” dedi.


Erdoğan, cami ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, ”Başbakanımızla yapmış olduğumuz tüm görüşmelerde Türkiye-Cezayir arasındaki ilişkileri en güzel şekilde değerlendirme fırsatımız oldu. 2013’te Başbakan olarak geldim. Şimdiyse Cumhurbaşkanı olarak Afrika’da ilk ziyaretimi Cezayir’e yaptım. Cezayir’in çok ciddi bir değişim içerisinde olduğunu görüyorum. Dün akşam sayın Buteflika’yla da yaptığımız uzun görüşmede Buteflika gerçekten şu anda da Cezayir’in gerek Cezayir olarak gerek bölgedeki etkinlikler olarak hedeflerini çok açık ve net bizlere siyasette bir duayen olarak ifade etti. Türkiye ve Cezayir olarak Afrika kıtasında çok büyük işler başarabileceğimize ben inanıyorum” diye konuştu.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

İki ülke arasındaki ticaret hacmini daha da büyütmek istediklerini kaydeden Erdoğan, “Aramızdaki ticaret hacmi şu anda 4,5 milyar dolar. Bunu çok kısa zamanda 10 milyar dolara çıkarabiliriz. Ve askeri, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel alanlarda işbirliğimizi geliştireceğiz. Bizim 500 yıla dayanan bir birlikteliğimiz var. 2016 500. yılı kutlayacağımız bir yıl olacak. Gördüğünüz gibi şu anda önünde bulunduğumuz Keçiova Camisi bizim bu kültürel birlikteliğimizi en önemli eseridir, ispatıdır. Temenni ederim ki şu anda içinde bulunduğumuz bu kasaba noktasında bunu bir Türk firmasının alması da aslına uygun olarak buranın yeniden restorasyonu Cezayir’e çok çok farklı bir güç kazandıracaktır. Ben bu eserlerde, bu kasabada özellikle Cezayir’in estetik dünyasını görüyorum. Dünden bugüne nasıl geldiyse, yarınlara da bunu aslına uygun olarak taşımakta büyük fayda var. Ben yaşasın Cezayir, yaşasın Türkiye kardeşliği diyorum” dedi.GENÇLERDEN TEZAHÜRAT

Erdoğan’a Cezayirli gençler de yoğun ilgi gösterdi. Restorasyonu yapılan Keçiova Camisini ziyaret eden Erdoğan’a çıkışta yoğun sevgi gösterisi ve tezahüratlar yapıldı. Erdoğan, kendisine tezahürat yapan Cezayirli gençlerin yanına kadar giderek selamladı. Cezayirli gençler Erdoğan’ın bu jestine alkışlarla karşılık verdi. Erdoğan daha sonra makam aracına binerek camiden ayrıldı.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu’na üst düzey koruma

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek ağaçlara sahip çıktı

YORUM YAZ
1 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - zar adam:20 Kasım 2014, Perşembe 16:37

    cezayir kim de kardeşimiz oluyormus saçmalık