ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 00:12

Yarınlarla ilgili umutlarımız artıyor

Yarınlarla ilgili umutlarımız artıyor

AB Bakanı Bağış, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hamm Şubesi'nin açılış törenine katıldı


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Yarınlarla ilgili umutlarımız artıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun soyundan gelen herkese sahip çıkan yeni Türkiye anlayışı ile sizin dertlerinizle dertleniyoruz" dedi.

Bağış, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hamm Şubesi'nin açılış töreninde, İstanbul'un başarılı belediyelerinden Bağcılar'ın Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ile Hamm'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.


Almanya'ya ilk gelen Türk vatandaşlarının büyük zorluklar yaşadıklarının altını çizen Bağış, "Bugün sadece işçilik yapmıyoruz, siyasetçiler, gazeteciler, futbolcular, hukukçular arasında bizim insanlarımız da var. Buradaki insan kaynağımızın daha güçlü olması bizim için çok önemli. UETD'nin çalışmalarını önemsiyoruz" diye konuştu.
Bağış, Almanya'da yaşayan Türklerin, bilinçli, çalışan, üreten ve yöneten vatandaş olduklarını son seçimlerde bir kez daha ortaya koyduklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Yarınlarla ilgili umutlarımız artıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun soyundan gelen herkese sahip çıkan yeni Türkiye anlayışı ile sizin dertlerinizle dertleniyoruz. Türkiye olarak Avrupa'nın en genç ve dinamik nüfusuna sahip ülkesi ve en hızlı büyüyen ekonomisiyiz. AP Türkiye Raportörü 'Avrupa'nın geleceğini Türkiye belirleyecek' demiştir. Türkiye, artık kendi gücünün farkında. Her geçen gün daha da üretip, güçleneceğiz. Bir daha bize kimsenin dışarı (raus) demesini duymayacağız. Mesut Özil'in atığı her gol, Türk Milli Takımı'na atılmadığı sürece bizi de gururlandırıyor. Eğer yeni kurulan Almanya hükümetinin koalisyon programında çifte vatandaşlıkla ilgili bir karar varsa, UETD yönetiminin azmi ve kararlılığının eseridir."


-Vize muafiyeti yol haritası-

"Vize muafiyeti yol haritasını pazartesi günü Başbakanımızın huzurunda imzalayacağız" diyen Bağış, "İnşallah 3-3,5 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşları, 28 Şengen ülkesine vizesiz seyahat edebilecekler. Siz yeterki burada büyümeye devam edin, güçlenin. Arkanızda kapı gibi duran, güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti var" ifadesini kullandı. Pazartesi günü iki ayrı metin imzalanacağını belirten Bağış, bunlardan ilkinin, Türkiye'de yaşayanların AB'de serbest dolaşımı yol haritası tutanağı, diğerinin ise geri kabul anlaşması olduğunu söyledi.


Geri kabul anlaşmasının TBMM tarafından onaylandıktan üç yıl sonra uygulamaya konulacağını ifade eden Bakan Bağış, "Biz, bu üç yıllık sürede, bu insanların barınacağı barınakları yapacağız, sınır güvenliğinden sorumlu ayrı bir emniyet teşkilatı hazırlaycağız. Son on yılda ekonomik şartlar daha iyi olduğu için Türkiye transit geçiş yolu olmaktan çıktı. Türkiye lig atladı. Sınırlarımızı korumak ulusal çıkarlarımızın gereği. 'Bu maliyetlere ne gerek var' diyenler var. Sınırlarımızı korumak zorundayız. Avrupa'dan destek alarak bunları yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

-UETD Başkanı Çelik-


Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde 1 milyon 200 bin Türk asıllı vatandaşın yaşadığını aktaran UETD Başkanı Süleyman Çelik de "UETD büyümeye devam ediyor. Avrupa'nın her köşesinde teşkilatlanıyoruz. Yıl sonuna kadar faaliyete geçen teşkilat sayımız 101'e ulaşacak. Artık sesimizi daha gür duyuruyoruz. Bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmadığı için Bakanımız Egemen Bağış'a teşekkür ediyoruz" dedi.


Açılış törenine, Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Münster Başkonsolosu Nafi Tosyalı, AP 5. Dönem Milletvekili Ozan Ceyhun, İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, UETD Hamm Şubesi Başkanı Sinan Karaağaç ve UETD bölge başkanları ile üyeleri de katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER