ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 16:45

Yargının soruşturduğu konularda araştırma yapılmasın


TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu Sözcüsü AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, komisyonun yargının soruşturduğu konularla ilgili araştırma yapmasının Anayasa ve İçtüzük uyarınca mümkün olmadığını söyledi.   

Tunç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, komisyonun kuruluşundan bu yana yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
    
Haberleşme ve özel hayatın gizliliğinin önemine değinen Tunç, bu kavramların Anayasa, yasalar ve uluslararası hukukla güvence altına alındığını kaydetti.
    
Konuyla ilgili kurumlardan yetkilileri davet ettiklerini ve dinlediklerini anlatan Tunç, haberleşme ve özel hayatın gizliliğinin hem hukuki hem teknolojik boyutu olduğu için her iki alandan ilgilileri dinlemeye devam edeceklerini belirtti.
    
Tunç, önümüzdeki hafta çarşamba günü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, perşembe günü Jandarma Genel Komutanlığı ve MİT'e gideceklerini kaydetti.
    
Daha sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türk Telekom, GSM şirketleri ve İnternet Üst Kurulu'nu ziyaret edeceklerini anlatan Tunç, kapsamlı bir rapor hazırlayacaklarını ifade etti.
    
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tunç, komisyonun görev alanına giren konuda siyasi mağdurlar da olduğu belirtilerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ya da eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın davet edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine, komisyonun bu yönde kararı olmadığını söyledi.
    
Başka bir soru üzerine, Anayasa ve İçtüzük gereğince yargının soruşturduğu konularda TBMM araştırma komisyonlarının araştırma yapamadığına işaret eden Tunç, komisyonun görev alanının haberleşme ve özel hayatın gizliliğinin ihlalinin tespitiyle alınması gereken önlemleri kapsadığını kaydetti.
    
Tunç, Erdoğan ve Baykal'ın bu durumda çağrılmayacaklarının ifade edilmesi üzerine, ''Yargının soruşturduğu konularla ilgili araştırma içine girmemiz mümkün değil'' dedi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER