ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 20:53

Yargıda ikinci atama depremi

Yargıda ikinci atama depremi

İktidar ile cemaat arasında yaşanan gerilimin yargı boyutunda, bugün önemli bir gelişme daha yaşandı.


Milliyet'in haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Aralık'ta başlattığı yolsuzluk operasyonun ardından giderek büyüyen iktidar - cemaat geriliminde bugün önemli bir gelişme yaşandı. Emniyet, yargı ve maliye de görevden alma dalgaları bu operasyondan sonra gündeme gelmişti. HSYK yasa teklifinin Meclis'teki görüşmeleri sürerken, HSYK Birinci Dairesi'nin bugünkü tasarrufu, yargıda ikinci görevden alma depremi olarak yorumlandı. HSYK Birinci Dairesi'nde bugün 97 hakim ve savcının görev yerlerinin değiştirilmesi kararı alındı.

Müsteşara tutanak tutan başsavcı görevinden alındı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katıldığı ilk toplantıda üye yapısı değiştirilerek 17 ve 25 Aralık operasyonlarına imza atan Cumhuriyet savcılarını tenzili rütbe ile başka yerlere atayan HSYK 1. Dairesi, bugün de 79 adli hakim ve savcının görev yerini de değiştirdi.

İzmir Alsancak Limanı'nda yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu yürüten İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına, TIR'ların yakalandığı operasyonlara imza atan Adana'nın Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, El Kaide operasyonlarının yürütüldüğü Diyarbakır'ın Cumhuriyet Başsavcısı İlker Çetin Uşak Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atandı.
Kılıçdaroğlu, Meclis'teki grup toplantısında İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş'ın Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek tarafından tehdit edildiği iddiasına ilişkin tuttuğu tutanağı okumuştu.

BALYOZ HAKİMİ ÖMER DİKEN, BAKIRKÖY AĞIR CEZA'YA

Balyoz davası hakimi Ömer Diken, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına getirildi.

DEVAM EDECEK 

MİLLİYET

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER