ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:30

Washington'da Erdoğan'a "A" tipi protokol


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye yapacağı resmi ziyaret kapsamında Washington'da "A" tipi protokolle ağırlanacak. Havaalanında ve Beyaz Saray'da 2 farklı askeri törenle karşılanacak Erdoğan, "önem verilen" konukların ağırlandığı Blair House'da konaklayacak.
     AA muhabirinin yetkililerden aldığı bilgiye göre, Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı tarihi ziyaretin ayrıntıları netleşiyor. Uluslararası Para Fonu'na(IMF) son borç taksitinin 14 Mayıs'ta ödenecek olması dolayısıyla, ilk kez borçlu olmadan gidilen ABD'ye ekonomik çıkarma yapılacak.
     Başbakan Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra Washington'da sektörlerinde lider firmaların üst yönetici ve patronlarından oluşan 90 kişilik iş dünyası heyeti de eşlik edecek.
    
     -Obama ile gün boyu-
    
     Erdoğan, ABD ziyaretinde, en üst düzeyde ağırlanacak. ABD yönetimi, Erdoğan için "önem verilen" liderlere uygulanan "A" tipi protokol hazırladı.
     Bu çerçevede Başbakan Erdoğan için Washington'a ayak bastığında, havaalanında ve Beyaz Saray'a girişinde iki kez askeri tören düzenlenecek. Erdoğan, "önem verilen" konukların ağırlandığı Başkanlık misafirhanesi Blair House'da konaklayacak.
     ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan ile bir tam gün geçirecek. Erdoğan'ı Beyaz Saray'da karşılayacak Obama, Oval Ofis'te başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler için geniş zaman ayırdı. Görüşme sonrası iki lider, Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçerek, ortak basın toplantısı düzenleyecek. Basın toplantısı için Beyaz Saray'da bir saat süre öngörülüyor.
     Görüşmelerin ardından Başkan Obama, Erdoğan onuruna akşam yemeği verecek. Beyaz Saray'daki akşam yemeğinde gün boyu yapılan görüşmelerde alınan kararlar ve gelinen nokta detaylı ele alınacak.
     ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer heyet üyelerini eş zamanlı ağırlayacak.
     Washington'da 2 askeri tören düzenlenmesi, Başbakan Erdoğan'ın Blair House'da misafir edilmesi, ortak basın toplantısı ve ardından akşam yemeği programının Türk heyetine teklif edilmesinin, ABD yönetiminin Türkiye'ye verdiği önemi ve iki ülke ilişkilerinde gelinen noktayı gösterdiğine dikkati çekiliyor.
    
     -En önemli başlık ekonomi-
    
     Bölgesel meselelerle Suriye'deki iç savaş ve Esed yönetiminin sivillere karşı kimyasal silah kullandığına dair bulguların da ele alınması beklenen görüşmenin ağırlıklı gündemi ekonomi olacak.
     ABD ile AB arasında imzalanmaya hazırlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması'nın Türkiye'yi de kapsayacak şekilde olması için görüşmeler gerçekleştirilecek.
     Gümrük Birliği üyesi olmasına rağmen Avrupa Birliğinin üçüncü ülkelerle yaptığı ihracat anlaşmalarından faydalanamayan Türkiye, ABD-AB arasındaki anlaşmaya Türkiye'nin de dahil edilmesi halinde ABD'ye olan ihracatını artırmayı hedefliyor.
    
     -Obama'nın sabırsızlıkla beklediği ifade edildi-
    
     Ziyaretle ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, dost ve NATO müttefiki ABD ve Türkiye'nin bir dizi kritik global ve bölgesel sorunda ortak hareket ettiği vurgulanmış ve Suriye konusu dahil ticaret ve ekonomik ortaklık, terörle mücadele gibi konularda ABD Başkanı Barack Obama'nın Başbakan Erdoğan ile görüşmeyi sabırsızlıkla beklediği ifade edilmişti.
     Açıklamada ayrıca Erdoğan'ın ziyaretinin, ABD ve Türkiye arasında yakın dostluk ve ilişkilerin genişlemesi ve güçlenmesi adına stratejik öneme sahip olduğu belirtilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER