ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 18:00

Vural: "Başbakan uzlaşmadan kaçmasın"


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yeni anayasa konusunda süre kısıtlaması ya da dayatmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Sayın Başbakan uzlaşmadan kaçmasın. Bu konuda azami bir mutabakatı sağlayacak girişimleri de engellemesin." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Anayasa konusunda Mart ayı sonunu işaret etmesi ile ilgili soruları yanıtladı. Vural, "Başbakan, Mart sonu diye bir mutabakat oluşmamışken İmralı müzakere sürecinde kendisine verilen süreyi mi kastediyor, bilmiyorum. Utanılacak olan husus, Anayasa görüşmelerinde müzakerelerin kiminle yapılacağı konusu ya da muhtevasının bir bakıma İmralı ile de müzakere edildiğine dair bir anlayış." dedi.

Süre kısıtlaması ve dayatmasının uygun olmadığını kaydeden Vural, "Anlaşılan o ki, bir uzlaşma arayışı yoktur, AKP’de. Kendi oyununu oynamak istiyor." ifadesini kullandı. Vural, şöyle devam etti: "Sayın Başbakan uzlaşmadan kaçmasın. Bu konuda azami bir mutabakatı sağlayacak girişimleri de engellemesin. Gölge etmesin başka ihsan istemiyoruz. Sayın Başbakanın acelesi var sanırım. Buda İmralı müzakerelerinin Anayasa görüşmeleri ile ilgili olduğuna ilişkin bir endişemizi de maalesef ispatlıyor. Yapılan senaryolar, İmralı ile müzakerenin bir şartı olarak bir Anayasa dayatması gelmektedir. Bu dayatmada PKK ve bölücülüğe verilecek tavizler için Anayasa’nın bir araç olarak kullanılması demektir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Türk milletinin Anayasası, İmralı’nın yol haritasına terk edilemez. Öyle bir müzakerenin parçası olmak da züldür."

AK Parti’nin Anayasa konusunda ne yapmak istediğini bilmediğini savunan Vural, "Bu yönüyle bakıldığında AKP, bu anayasa konusunda da bir takım yerlere verdiği taahhütler ekseninde bir dayatma oluşturmak istiyor. Biz MHP olarak bu dayatmaların dışında bir mutabakat arayışı ve uzlaşma arayışımızı sürdürmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Başbakan’ın şeffaf olması gerektiğini aktaran Vural, "Yapılan müzakereler, Oslo ile yapılan müzakerelerde Anayasa’da hangi konularda mutabakata varmışlar, bunu millete açıklasınlar. Anlaşıldığı kadarıyla Oslo ve İmralı ile yapılan mutabakatlar Anayasa çerçevesinde hukukileştirilmek isteniyor. MHP olarak biz Anayasanın bir takım bölücü talepleri meşrulaştırmanın aracı ya da bu müzakerelerin bir aracı olarak kullanılmasını kabul edemeyiz." dedi.

Milletin egemenliğini temsil eden milletvekilleri ile Anayasa yaptıklarını söyleyen Vural, "Silahın egemenliğini savunanların iradelerinin o masada yer alması mümkün değildir." ifadesini kullandı.
"Vatandaşlık gibi konularda tanım konusunda bir sürpriz bekliyor musunuz?"” şeklindeki soru üzerine Vural, "Bu milletin adının Türk milleti olduğunu ifade etmekten kaçınan ve Türk milleti ifadesini bir ırkçılık olarak gören zihniyetin aslında İmralı ile yüzde 95 görüşlerinin örtüştüğü ifadesi dikkate alındığında, maalesef vatandaşlık tanımı dahil olmak kaydıyla diğer konularda da Anayasal bir takım adımların atılacağına ilişkin bir taahhüt verildiğine dair endişemiz var." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER