ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 14:11

Vekil sekreterliği için el kitabı


TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Milletvekili Sekreterlerinin El Kitabı'nın yeni baskılarının, haklı olduğu değerlendirilen eleştiriler, öneriler ve katkılar göz önünde bulundurularak yapılacağını bildirdi.
     Sağlam, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in Milletvekili Sekreterlerinin El Kitabı'na ilişkin soru önergesini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek adına yanıtladı.
     Özel'in, ''Kitap hazırlanırken, hem içeriği hem de kapak tasarımı da dahil olmak üzere, sekterlik görevinin sadece kadınlara özgü bir meslek olduğu mu düşünülmüştür-'' sorusuna Sağlam, kitabın sadece kadın ya da erkek sekreterlere yönelik hazırlanmadığını belirtti.
     Sağlam, şunları ifade etti:
     ''Kitabın birinci bölümünün 4. sayfasında, kadın sekreterlerin giyimleri hakkında bilgiler verilmekte, makyajla ilgili bilgiler kısmında ''kadın sekreterlerde'' ibaresi bulunmakta, aynı bölümde 'erkek sekreterler' ibaresi de yar almaktadır. Bunun dışında kitapta özellikle kadın sekreterlere yönelik başka bir bilgi bulunmamaktadır.
     Kitabın sekreterlik mesleğinin genel özelliklerinin yer aldığı bölümündeki kadın ve erkek sekreterlere yönelik bilgiler, sekreterlik ve büro yönetimi meslek liselerinde ve meslek yüksek okullarında okutulan ders kitaplarından, bu konuda yayınlanmış eserlerden ve Milli Eğitim Bakanlığı eğitim modülleri ile çeşitli zamanlarda düzenlenen ulusal büro yönetimi ve sekreterlik kongrelerinde akademisyenlerce sunulan bildirilerden alınmıştır. Söz konusu bilgilerle, hizmet sunulan milletvekillerine saygının korunması ve kurumsal itibarın güçlendirilmesi amaçlanmıştır.
     Milletvekillerine sunulan hizmetin belli bir disiplin ve kalite çerçevesinde kurumun ve milletvekillerinin saygınlığının gereklerine uygun olarak gerçekleştirilmesini sağlamak, TBMM Başkanlığı'na bağlı çalışan idari teşkilatın görevleri arasında bulunmaktadır.
     Kitabın yeni baskıları, haklı olduğu değerlendirilen eleştiriler, öneriler ve katkılar göz önünde bulundurularak yapılacaktır.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER