ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:55

Ürdün Kralı 2. Abdullah TBMM'de


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye ile Ürdün'ün çevresinde olup bitenlerin iki ülkeyi fazlasıyla ilgilendirdiğini ve zaman zaman da olumsuz tesirleri olduğunu belirterek, ''Ümit ederim ki en kısa sürede bölgede yaşanan bu sıkıntılar bir an evvel son bulur. Bizler de enerjimizi, çabamızı bölgenin yararına, istikrarına ve huzuruna harcamış oluruz'' dedi.
     Çiçek, Türkiye'de resmi temaslarda bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah onuruna TBMM'de öğle yemeği verdi.
     Cemil Çiçek, yemekten önce yaptığı konuşmada, Kral Abdullah'ı Türkiye'de görmekten ve ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.
     İki ülke arasında herhangi bir husumet olmamasının ilişkilerin geliştirilmesi bakımından çok önemli bir faktör olduğunu belirten Çiçek, şöyle devam etti:
     ''Çevremizde olup bitenler bizi ve sizi fazlasıyla ilgilendirmekte ve zaman zaman da olumsuz tesirleri de olmaktadır bu gelişmelerin. Ümit ederim ki en kısa sürede bölgede yaşanan bu sıkıntılar bir an evvel son bulur, bölgeye huzur gelir, barış gelir, istikrar gelir. Bizler de enerjimizi, çabamızı bölgenin yararına, istikrarına ve huzuruna harcamış oluruz.''
     Ürdün'de yaşanan her gelişmenin yakından takip edildiğini ve yapılan her olumlu çaba ve atılan pozitif adımların kendilerini memnun ettiğini söyleyen Çiçek, heyette bulunan Ürdün'ün yeni seçilen Temsilciler Meclisi Başkanı'nı da kutladı.
     Ürdün'de devam eden sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinin Türkiye açısından takdire şayan olduğunu söyleyen Çiçek, başlatılan Türkiye-Ürdün ilişkilerine Parlamento olarak destek vermek istediklerini anlattı. İki ülke arasındaki anlaşmaların Parlamentodan geçtiğini hatırlatan Çiçek, bir anlaşmanın da onaylanmak üzere olduğunu vurguladı. Çiçek, ''Böylece sizlerin başlattığı bu olumlu sürece biz de parlamento olarak ne katkı verirsek bu Türkiye'nin yararınadır diye düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.
    
     ''Bu süreçte ilişkilerin sağlam bir şekilde devamı çok önemli''
    
     Konuk Kral Abdullah da iki ülke arasındaki ilişkilerin hem siyasi hem de tarihi anlamda çok eskiye dayandığını söyledi. Birçok sorunların yaşandığı bölgede Türkiye ile Ürdün arasındaki ilişkilerin sağlam şekilde devam etmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Kral Abdullah, Meclisler arasında yapılacak ziyaretlerin de bu ilişkilere katkı sağlayacağını dile getirdi.
     Ürdün'de yeni bir siyasi hayata geçilmeye başlandığı bu günlerde 4 yıl içinde ülkenin gerçekleştireceği demokratik reformların temellerinin atıldığını anlatan Kral Abdullah, ''Türkiye kültürel olarak bize son derece yakın bir ülke olduğu için 10 yıllardır sürdürdüğünüz demokratikleşme geleneği ve bu süreçte kazandığınız deneyimi bizimle paylaşmanız bize çok büyük bir fayda sağlayacaktır'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER