ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:07

"Uludere'nin sorumlusu Erdoğan ve hükümeti"

"Uluderenin sorumlusu Erdoğan ve hükümeti"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hükümetin verdiği kararlarla hareket eder" dediğini hatırlatarak "Uludere faciasının sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve onun hükümetidir." dedi.

Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir ülkeyi saygın kılan unsurların başında o ülkenin sanatçılarının geldiğini ifade etti. "Bir ülkenin birikimidir sanatçılar. Nerede olursa olsun hangi çağda olursa olsun sanata ve sanatçıya değer veren ülkeler dünya tarihinde önemli bir çıtayı atlamışlardır." diyen Kılıçdaroğlu, sanatçıyı cezalandıranların ise kendilerini tarihin önünde yargıladıklarını vurguladı.

Sanatçılarını yargılayanların kendilerini tarih önünde yargıladıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Sağlıklı çalışan demokrasilerde sanatçılar el üstünde tutulurlar. Eğer siz onları hapislere atacaksanız, olmayan bağımsız yargıyı sanatçıları hapise atmak için kullanacaksanız o ülkede demokrasi tehlikede demektir. Türkiye böyle bir tabloyu haketmiyor. Sanatıyla, sanatçılarıyla ses getiren bir ülke, hapis cezalarını hak etmiyor. Onu yargılayan yargıç kendisini yargılamıştır." diye konuştu.

Başbakanın "Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hükümetin verdiği kararlarla hareket eder" dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, TSK'nın elbetteki siyasi makama bağlı olarak çalıştığını ama yasalara aykırı olmamak koşuluyla çalışma yaptığını ifade etti.

Kürsüden defalarca Uludere faciasının sorumlusunun kim olduğunu sorduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Şimdi Başbakan itiraf etti, 'Biziz' diyor. Çünkü 'biz talimat vermeden TSK harekete geçmez' diyor. Uludere faciasının sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve onun hükümetidir." şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER