ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 19:29

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Erzincan'da


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Her mücadele, demokratik platformlarda olmalı, yasal çerçevede yapılmalı. İllegal yol ve yöntemlerle hiçbir zaman, hiçbir şekilde, özellikle siyasi partilerin ilintili olmaması gerekiyor" dedi.
Havayoluyla Erzincan'a gelen Bakan Elvan'ı, havalimanında Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve Belediye Başkanı Yüksel Çakır ile diğer yetkililer karşıladı.
Erzincan Valiliğini ziyaret eden Elvan, Vali Akdemir'den brifing aldıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bir ilin veya bir yörenin kalkınabilmesi için olmazsa olmazların başında gelen, ulaşım altyapısıdır. Nedir bunlar? Bir, kara ulaşımı. İki, demir yolu. Üç, havayolu. Dört, denize ulaşım. Eğer bu dört alanda ciddi bir altyapıya sahipseniz, bir de girişimcilik ruhu yüksekse o ilin kalkınamaması diye bir şey söz konusu olamaz" diye konuştu.
Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir arasında yüksek hızlı trenlerin hizmet verdiğini hatırlatan Elvan, "Şunu ifade edeyim; örneğin Ankara-Konya arasında bir yılda taşınan yolcu sayısı 2 milyonu geçti. Yüksek Hızlı Treni (YHT) yapmadan önce Ankara-Eskişehir arasında vatandaşlarımızın sadece yüzde 8'i demiryolunu kullanıyordu. YHT ile şu anda Ankara-Eskişehir arasında vatandaşlarımızın yüzde 72'si demiryolunu, hızlı treni kullanıyor. Bu oran her geçen gün artıyor" diye konuştu.
Elvan, şunları söyledi:
"Bizim çok büyük bir projemiz var, ta Edirne'den Kars'a kadar Yüksek Hızlı Tren Projesi'ni gerçekleştirmek. Böyle bir büyük hedefimiz var, bu hedefimizi gerçekleştirme yönünde çok büyük adımlar attık, çalışmalarımız devam ediyor. Ankara'dan Sivas'a kadar olan Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu hat, Erzincan'a gelecek, Erzincan'dan Erzurum'a, Erzurum'dan da Kars'a kadar uzanacak. Batı ile doğuyu birbirine demiryoluyla entegre ediyoruz. Bir başka husus da kuzeyi güneye bağlayan hatlar oluşturacağız, ona yönelik çalışmalarımız devam etmekte. Bunların her birini teker teker gerçekleştireceğiz, yeter ki bu ülkede istikrar devam etsin, vatandaşlarımızın huzuru, güvenliği devam etsin, birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamız devam etsin. Bunlar devam ettiği sürece bizim hükümet olarak yapamayacağımız hiçbir iş yok. Biz, inandığımız her şeyi yapıyoruz ve yapacağız. Yeter ki halkın bize desteği devam etsin, halkımız bize inansın ve güvensin."
Muhalefet partilerinin ülke için herhangi bir proje üretmediğini savunan Elvan, "Türkiye için, ülkemiz için bir tane proje söylesinler, 'biz, bu ülkeyi şöyle kalkındıracağız' desinler, yok. Çareleri kalmadı, milli iradeden de umudu kestiler, başka yol ve yöntemlere girişme eğilimindeler. Biz, her zaman eleştirilere açığız, elbette eleştiren insanlar olacak, siyasi partiler olacak, sonuna kadar saygı duyuyoruz ama yapılan her mücadele, demokratik platformlarda olmalı, yasal çerçevede yapılmalı. İllegal yol ve yöntemlerle hiçbir zaman, hiçbir şekilde, özellikle siyasi partilerin ilintili olmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.
Vali Akdemir, Bakan Elvan'a ziyaretin anısına el işlemeli bakır tabak hediye etti. Bakan Elvan, daha sonra, Fevzipaşa Caddesi'nde esnaf ziyaretinde bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER