ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 15:06

''Üç boyutlu sismik gemi aldık''

Üç boyutlu sismik gemi aldık

Sismik aramayı ''Barbaros Hayrettin'' yapacak. Bakan Yıldız, sismik geminin fiyatının 130 milyon dolar olduğunu söyledi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 ve 3 boyutlu arama yapabilecek sismik gemi alındığını bildirdi.

Yıldız, denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili yapılan çalışmalarda bugün itibariyle önemli bir noktaya ulaşıldığını ve sismik aramalarla alakalı 6-7 aydan beri yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya vardıklarını ifade etti.

2 ve 3 boyutlu sismik aramalarla alakalı uluslararası arenada başarısını kanıtlamış bir sismik gemi satın aldıklarını açıklayan Yıldız, ''130 milyon dolar civarında bir ödeme yaptık. Bugün de Çanakkale Boğazı'ndan inşallah geçişini yapacak ve İstanbul'a doğru da yol alacak'' dedi.

Yıldız, geminin öncelikle Karadeniz'de daha sonra da Akdeniz'deki sismik aramalar yapacağını kaydederek, şunları söyledi:

 ''3 boyutlu yaptığı için de daha hızlı mesafe alacağımızı düşünüyorum. Sayın Başbakanımıza arz ettiğimde isminin Barbaros Hayrettin Paşa konmasını da onayladılar, uygun gördüler. Bu bizim özellikle karadaki yaptığımız çalışmalara ek olarak denizdeki yaptığımız çalışmaları ve uluslararası anlaşmalara zemin oluşturacak yapıyı çok güçlendirecek, hızlandıracak. Bunu hep beraber inşallah görmüş olacağız. Bu manada ben ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.''

Yıldız, gazetecilerin Şubat ayında doğalgaza zam yapılmayacağı yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, ham petrolün fiyatında ciddi bir sıçrama olmaması, döviz fiyatlarında büyük bir hareketlilik izlenmemesi nedeniyle Şubat ayında doğalgaza zam yapmayacaklarını yineledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER