ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 12:24

Tutuklu vekiller, serbest bırakılmamalarına ortak tepki gösterdi


Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) tutuklu milletvekilleri Kemal Aktaş, Selma Irmak, Gülser Yıldırım, İbrahim Ayhan ve Faysal Sarıyıldız, tahliye taleplerinin reddedilmesi üzerine ortak yazılı açıklama yaptı.

Uzun süredir insan havsalasının kabul etmeyeceği gerekçelerle tutuklu bulunduklarını belirten vekiller, Diyarbakır 5 ve 6 nolu Ağır Ceza mahkemelerinin 16 Aralık 2013 tarihinde haklarında verdiği 'tutukluluk halinin devamı' yönündeki kararını eleştirdi. Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen özel yetkili mahkemelerin tutukluluklarının devamı yönünde görüş bildirmesini 'siyasi soykırım' olarak nitelendiren vekiller, şu ifadeleri kullandı: "Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay hakkında verdiği karar bağlayıcı olup bizler için de emsal teşkil eder niteliktedir. Hatta, henüz tutuklu statüsünde olmamız nedeniyle hiçbir hukuki mülahazaya yer vermeyecek nitelikte olup, mevcut durumumuzla daha bir örtüşmektedir. Ancak Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza mahkemelerine yaptığımız başvurular, özel hukuk uygulamalarının duvarına çarpıp geri dönmüştür. Her iki mahkeme de adeta sözleşmişçesine aynı günde tahliye taleplerimizi reddederek Türkiye tarihinde bir hukuk skandalının altına imza atmışlardır. Bugüne kadar devletin genel uygulamalarının Fırat'ın doğusuna geçmediğini bu son pratikte bir kez daha gördük ve yaşamış olduk... Kürtler şu an bu iktidar çatışmasının tekrar kurbanı yapılmak isteniyor. Ancak Kürt halkı bu kirli oyuna asla geçit vermeyecektir."

Diyarbakır'daki mahkemelerin verdiği kararın çözüm sürecini sabote etmeye dönük olduğunu iddia eden BDP'nin tutuklu vekilleri, "Bizler mevcut duruma (hukuksuzluğa) asla boyun eğmeyeceğimizi ve buna karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi halkımızın da bilmesini istiyoruz. Türkiye'de barış isteniyorsa, çözüm noktasında bir pratik beyanda bulunmak isteniyorsa, demokratik-siyasal kanalların önündeki en büyük engellerden biri olan özel yetkili mahkemeler derhal kaldırılmalıdır." açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER