ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 15:48

TÜRKPA dönem başkanlığı Türkiye'nin

TÜRKPA dönem başkanlığı Türkiyenin


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Meclis Başkanları ile Anıtkabir'i ziyaret etti. Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmetulin ile görüşen Çiçek, TÜRKPA Konseyi 4. Toplantısı'na katıldı. Kırgızistan Meclis Başkanı Ceenbekov, TÜRKPA dönem başkanlığını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e devretti.

Rixos Otel'de yapılan toplantıya Çiçek'in yanı sıra Kırgızistan Meclis Başkanı Asilbek Ceenbekov, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov ve Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmetulin katıldı. Kırgızistan Meclis Başkanı Ceenbekov, TÜRKPA dönem başkanlığını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e devretti. Yüzlerce yıllık ortak geçmişten ve sonsuza dek sürecek kardeşliğe olan inançtan beslenen TÜRKPA'nın klasik bir parlamenter örgüt olmanın ötesinde kardeş halkların temsilcileri vasıtasıyla bir araya geldiği bir dost meclisi olduğuna dikkat çeken Çiçek, Azerbaycan'ın TÜRKPA'ya Bakü'de bina yapımı için bütçe ve arazi tahsis ettiğini dile getirdi.

TÜRKPA üyesi ülkelerin uluslararası kuruluşlardaki adaylıklarına diğer ülkelerin destek vermesinin önemli olduğunu vurgulayan Çiçek, şunları söyledi: "Türkiye'nin 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığını, İstanbul'un 2020'de düzenlenecek olan olimpiyatlara adaylığını ve İzmir'in 2020 Expo organizasyonuna ev sahipliğine adaylığını hatırlatmak istiyorum. Bu adaylıklarımız gerçekleştiği takdirde Türk dünyası BM Güvenlik Konseyi'nde temsil edilmiş olacak ve iki önemli uluslararası faaliyet, iki güzel Türk şehrinde tertiplenecektir. Bu hususlarda ülkelerimizden aldığımız destek taahhütleri ve ilgili teşkilata üye olmadığınız durumlarda diğer ülkeler nezdinde lehimizde yapabileceğiniz girişimler için şimdiden teşekkür ediyorum."

"Bizler birlikte oldukça Türk dünyasının sesini dünyaya duyurabilir, uluslararası arenada hak ettiğimiz yeri alabiliriz." diyen Çiçek, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Özbekistan'ın burada bulunmadığını belirterek bu kardeş ülkelerin olmamasının bir eksiklik olduğunu ifade etti. Çiçek, TÜRKPA'nın adına yakışır şekilde bu ülkelerin meclislerinin de temsil edildiği bir kuruluş haline gelmesi temennisinde bulundu. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER