ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 22:32

"Türkiye'deki tüm yolsuzluklar için komisyon kurulmalı"


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP-DSP-ANAP koalisyon hükümeti dönemindeki batık bankalarla ilgili komisyon kurulacağı yönündeki açıklamaları ile ilgili, "Komisyon kurulmasına CHP olarak destek vereceğiz. Bu hükümet döneminde yapılan yolsuzlukları da araştırmak üzere bir komisyon kurulması önerisini TBMM Başkanlığı'na bu hafta içinde sunacağız." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP-DSP-ANAP koalisyon hükümeti dönemindeki batık bankalarla ilgili komisyon kurulacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Hamzaçebi, "Komisyon kurulmasına CHP olarak destek vereceğiz. Biz gerek bankacılık sisteminde yaşananların gerekse yolsuzlukların hepsinin araştırılması görüşündeyiz. Yolsuzluk deyince belli bir hükümet dönemi ile sınırlı tutmak, AKP dönemini bundan arındırmak mümkün değil. Bu çerçevede bu hükümet döneminde yapılan yolsuzlukları da araştırmak üzere bir komisyon kurulması önerisini bu hafta içinde Meclis Başkanlığı’na sunacağız." diye konuştu.

"ÖNERİMİZ TÜM YOLSUZLUKLAR İÇİN"

Hamzaçebi, konuyla ilgili bir soru üzerine, "Bizim önergemiz Türkiye’deki yolsuzlukların, büyükşehir belediyeleri dahil, bütün yolsuzlukların araştırılmasına yöneliktir. Eski dönem, yeni dönem, AKP öncesi, AKP sonrası diye herhangi bir ayrım yok. AKP dönemi uygulamaları da dahil olmak üzere Türkiye’deki yolsuzluk iddialarının araştırılmasıdır. AKP önergesi eğer yolsuzlukların araştırılması konusunda ise benim yolsuzluğum iyidir, senin yolsuzluğun kötüdür diye bir anlayış herhalde yoktur. Yolsuzluk, yolsuzluktur. Yolsuzlukları inşallah hep beraber araştırırız." ifadesini kullandı.

FAZIL SAY’A HAPİS CEZASI

Hamzaçebi, piyanist Fazıl Say hakkındaki hapis cezası ile ilgili, "Gerçekte yargılanan Fazıl Say’ın şahsında Ömer Hayyam’dır, düşünce özgürlüğüdür, ifade özgürlüğüdür. Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğü mahkum edilmiştir. Ömer Hayyam mahkum edilirken, sıranın ne zaman Cemal Süreyya’ya geleceğini merak ediyorum." dedi.

Hamzaçebi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Edirne’de lösemi hastası bir vatandaş ile yaşadığı diyaloğu ise "Bir niyetin yanlış ifadesi olarak değerlendiriyorum. Kızımız sonuçta orada rencide olmuştur. Ben de çok üzüldüm." değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER