ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 23:33

Türkiye'deki barış süreci "ilham kaynağı"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mali'de yaşanan kriz aşıldıktan sonra bu ülkenin Afrika'nın en güçlü ülkelerinden biri olacağına inandığını belirterek, "Önemli olan, kalıcı bir yabancı etki olmaksızın Mali'de istikrarın sağlanması" dedi.

Davutoğlu, Mali Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ile Mali ilişkilerinin uzun bir tarihe sahip olduğunu kaydetti.

Ahmet Davutoğlu, "Bugünlerde hepimizin gönlü, zihni ve tabii iyi dilekleri Mali'yle birlikte" dedi.

Mali'de son bir yıl içinde yaşanan gelişmelerin Türk halkı için de ıstırap kaynağı olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bu zor günler geçtiğinde Mali, tarihte olduğu gibi bütün Afrika'nın en güçlü ülkesi olacaktır. Bizim Mali halkına güvenimiz tamdır" diye konuştu.

Malili mevkidaşıyla bugün gerçekleştirdiği ikili görüşmede bu ülkedeki son durumla ilgili birinci elden bilgi aldığını aktaran Davutoğlu, Mali'de temmuz ayında yapılacak seçimlerle ülkenin geleceğinin inşa edileceğinin altını çizdi.

Davutoğlu, Türkiye'nin, Mali'deki krizin öncelikle Mali halkı, sonra da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Afrika Birliği ve diğer bölgesel yapılar tarafından barışçıl ve mümkün olduğunca etkin bir şekilde çözülmesi konusunda her türlü desteği verdiğini kaydetti.

Ahmet Davutoğlu, "Önemli olan, kalıcı bir yabancı etki olmaksızın Mali'de istikrarın sağlanması ve uluslararası toplumun Mali'de tek bir tavır ve dayanışma içinde olması. Bu konuda ilgili bütün aktörlerle temaslarımız da sürüyor" şeklinde konuştu.
    
Üst düzey temaslar planlanıyor
    
Mali'ye yakın bir zamanda iadeyi ziyarette bulunacağını belirten Davutoğlu, iki ülke arasında daha üst düzey temasların da planlandığı bilgisini verdi.

Davutoğlu, "Mali'de güvenliğin tesisiyle kalkınmanın sağlanabilmesi için atılacak adımlar ve Türkiye-Mali ikili ilişkileri için eylem planı üzerinde çalışacağız" diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, iki ülkenin öncelikle tarım ve enerji alanında bir eylem planı oluşturacağını söyledi.

Davutoğlu, "Afrika açılımımızın en önemli ayaklarından biri tarihte de olduğu gibi Mali olacaktır" dedi.
    
Üç çocuğu da Türk okuluna gidiyor
    
Konuk bakan Coulibaly de ülkesinin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, "Bu zor dönemde Türk halkı Mali'yle dayanışma içinde oldu" dedi.

Terörün kaynaklarından birinin de cehalet olduğunu ifade eden Malili bakan, "Türkiye, cehaletle savaşta yanımızda yer aldı. Türk okulları büyük başarıya ulaştı. Türk öğretmenler binlerce genç Mali'liyi eğitti. Benim üç çocuğum da Türk okuluna gidiyor" diye konuştu.
    
Türkiye'deki barış süreci "ilham kaynağı"
    
Mali'deki krizi ulusal birlik içinde aşacaklarını ifade eden Coulibaly, "Mali'deki sorun sadece askeri yöntemlerle çözülemez. Krizi ekonomik ve siyasi olarak çözeceğiz" dedi.

Türkiye'deki "barış süreci"ni yakından takip ettiğini de anlatan Coulibaly, "Açılım politikasıyla somut sonuçlar almaya başladınız. Bunu biz de kendimize ilham kaynağı olarak kullanabiliriz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, Fransa'nın Mali'de 1000 askerlik bir kuvvet bırakacağını açıklamasıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine de Coulibaly, "Fransızlar güçlerini geri çekecek ama Birleşmiş Milletler'in askeri misyonunda yer alacak 1000 Fransız asker olacak" dedi.
    
Kerry'nin Türkiye ziyareti

    
Davutoğlu da bir gazetecinin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretin gündemiyle ilgili sorusu üzerine, görüşmelerde Filistin, Suriye, Irak ve Kıbrıs konularının ele alınacağı bilgisini verdi.

Kerry'nin Türkiye'yi geçen mart ayında da ziyaret ettiğini hatırlatan Davutoğlu, o ziyareti müteakip Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerin gündemde olacağını söyledi.

Türkiye'nin Filistin'de her iki tarafla temas halinde olduğunu, bu taraflarla yaniden görüşüleceğini, atılacak adımların birlikte kararlaştırılacağını anlatan Davutoğlu, "Burada hem Filistinliler arasında uzlaşma önemli, bu konuda Türkiye'nin yapabilecekleri var, hem de Orta Doğu barış süreci tekrar canlandırıldığında Türkiye'nin doğrudan katkısı var. Zaten Kerry de bu katkıyı talep etti. Yarınki görüşmelerde bu katkının mahiyeti ne olur, yeni bir müzakere süreci nasıl başlar, bunları kapsamlı şekilde ele alacağız" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER