ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Temmuz 2014 Pazar 23:59

Türkiye'de refahın genişletilmesine ihtiyaç var

Türkiyede refahın genişletilmesine ihtiyaç var

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Türkiye'de refah, önemli bir istikamette veya belirli noktalarda yoğunlaşıyor" dedi.


Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Türkiye'de huzura, güvene, istikrara ama aynı zamanda refahı genişletmeye ihtiyaç var çünkü Türkiye'de refah, önemli bir istikamette veya belirli noktalarda yoğunlaşıyor" dedi.

Süleymanpaşa Belediyesince sahil dolgu alanında düzenlenen iftar programına katılan İhsanoğlu, burada yaptığı konuşmada, ülkenin birliği, dirliği ve bütünlüğü, bütün iç ve dış tehlikeler için Türkiye'nin tabibe ihtiyacı olduğunu, 10 Ağustos'taki cumhurbaşkanı seçimlerinin bu ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

Türkiye'nin bir ve beraber olmaya ihtiyaç duyduğunu ifade eden İhsanoğlu, "Türkiye'nin temel niteliklerini, yani Anayasa'da belirtilen laik, sosyal, hukuk devleti niteliklerini koruması lazım gelir. Türkiye'de kanun hakimiyetinin ve kanun karşısındaki vatandaşların eşitliğinin tesis edilmesi lazım gelir" diye konuştu.

Kanunların yanlış tatbikinden, adaletin gecikmesinden Türkiye'de çok sayıda insanın mağdur olduğunu savunan İhsanoğlu, "Biz inşallah bunların çaresini bulacağız ve bunların gerçek manada uygulanması için elimizden gelen bütün teşebbüsleri yerine getireceğiz" ifadesini kullandı.

İhsanoğlu, Türkiye'de refahın genişletilmesine ihtiyaç duyulduğunu savunarak, şöyle konuştu:

"Türkiye'de huzura, güvene, istikrara ama aynı zamanda refahı genişletmeye ihtiyaç var çünkü Türkiye'de refah, önemli bir istikamette veya belirli noktalarda yoğunlaşıyor. 5-6 seneden beri '10 bin dolar' denilen kişi başına düşen milli gelir, malesef 76 milyon arasında eşit dağılmıyor. Bazı yerlerde birikiyor. Dün akşam Bursa'da söylediğim gibi, o gıdanın çoğunu şişko kediler yiyor ve böylece adaletsizlik oluyor. Sosyal refah devleti, sosyal devlet, 'insanların alınlarının teriyle müreffeh, mesut, onurlu hayat yaşamaları' demektir. Yani sadakayla, ianeyle değil, alınlarının teriyle yaşamaktır."

"Türkiye'de devletin sosyal hizmetlerinin devam etmesi gerekmektedir" 

İhsanoğlu, cumhurbaşkanının, halktan aldığı destekle, güçle onların menfaatlerini gözetmesi gerektiğini vurguladı.

"Türkiye'de devletin sosyal hizmetlerinin devam etmesi gerekmektedir" diyen İhsanoğlu, şunları ifade etti:

"Bu hizmetler devam ederken işsizliği de gidermek lazım, asgari ücretleri yükseltmek lazım, fert başına düşen geliri arttırmak lazım. Bunu adaletli dağıtım şekliyle yapmak lazım. Bunlar hükumetin işidir ama hükümetin üstünde cumhurbaşkanı vardır. Cumhurbaşkanının halktan aldığı destekle, güçle halkın menfaatlerini, çıkarlarını gözetmesi lazım gelir. Anayasa'daki görevleri arasında bu var. Ayrıca bu sefer 10 Ağustos'ta seçilecek cumhurbaşkanı, halktan aldığı destekle, doğrudan doğruya oylarla onların gücüne sahip olacaktır."

10 Ağustos'ta yapılacak seçimlerin, çaresizliğin çaresi olduğunu anlatan İhsanoğlu, "Olmaz ilaç sinei-î sad-pâreye' dediği gibi şairin, olacak ilaç o sinei-î sad pareye inşallah. 10 Ağustos'ta bütün Tekirdağlıların, Trakya'nın, Türkiye'nin, 76 milyonun arkamızda olacağını hissediyorum. Allah bu millete, bu devlete zeval vermesin" şeklinde konuştu.

İftar programının ardından, beraberindekilerle Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi'nin açılışını gerçekleştiren İhsanoğlu, daha sonra kentten ayrıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER