ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 16:17

"Türkiye'de 138 bin Suriyeli var"


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nda yabancı personel çalışmadığını ve kurumun dinleme gibi operasyonel bir faaliyet yürütmediğini bildirdi.
    
TBMM Genel Kurulu'nda, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı ve AFAD'ın 2013 yılı bütçelerine ilişkin Hükümet adına konuşan Atalay, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın, terörle mücadele eylem planını geçen yıl tamamladığını ve bunun MGK'da onay gördüğünü anımsattı.
    
İstihbarat Koordinasyon Merkezi'nin şu anda tam olarak çalıştığını belirten Atalay, istihbarat birimlerinden buraya birer temsilci alındığını, koordinasyonun, Müsteşarlık'ta sürdüğünü ifade etti.
    
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na yönelik eleştirileri yanıtlayan Atalay, kurumda yabancı personel çalışmadığını ve dinleme gibi operasyonel bir faaliyet yürütmediğini ifade etti.
    
Atalay, kurumun küçük bir miktar örtülü ödeneği bulunduğunu, ancak bu ödeneğin 20'sinin bile kullanılmadığını bildirdi.
    
AFAD'ın faaliyetlerine değinen Atalay, kurumun, afet ve acil durumlarda, değişik kurumların koordinasyonunun sağlanması için oluşturulduğun belirtti. Atalay, bu kurumla birlikte önceliği kriz yönetimi olan anlayış yerine, önceliği risk yönetimi olan anlayışa geçildiğini kaydetti. Atalay, şöyle devam etti:
    
''Bu model, afet ve acil durumların neden olduğu zararların önlenmesini, tehlikenin önceden tespitini, afet olmadan önce meydana gelebilecek zararları en aza indirecek önlemlerinin alınması ve koordinasyon sağlanmasını öngörüyor. Türkiye'de ilk defa afet yönetimi stratejik belgesi hazırlandı. Bu belgeyle depremle, afetle ilgili bütün kurumların sorumlulukları belli oldu. Ulusal Deprem Strateji ve Eylem Planı 2023, depremlerin neden olabileceği zarar ve kayıpları önlemek, etkilerini azaltmak, depreme dirençli yeni yaşam çevreleri oluşturmak için yapılıyor.
    
2013 yılı başından itibaren AFAD'ın kamuoyuna açık çalışmalarını daha çok göreceksiniz. Geleceğe dönük çok kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Afetlere daha dirençli bir toplum olma, şu andaki çalışmalarımızın odağını oluşturuyor.
    
Bunu Türkiye mutlaka başaracak. Evet, belki çok bina yıkılacak ama bu riskleri göze alacağız. Türkiye'nin geleceği, insanımız için bunları yapacağız.
    
Eğitim çalışmaları kapsamında 2013 yılı, afet farkındalığı ve duyarlılığının artırılması adına eğitim seferberliği yılı olacak. Afete hazır aile, okul, iş yeri, gönüllü gençler gibi ciddi projeleri, 2013 yılı başından itibaren uygulamaya başlayacağız.
    
Türkiye ile ilgili daha hazırlıklı olma anlamında alan çalışmamız var. Türkiye'yi 15 bölgeye ayırdık. Bu bölgelerde çadırından ısıtıcısına, ilk andaki acil arama kurtarma malzemesine kadar her şey hazır olacak. Olası afet durumunda bölgelere, mevsimlere, Türk aile yapısına uygun 65 bin çadır ürettik. İçinde bölmeleri olan çadırlar. Bu sayı 100 bine ulaşacak.
    
Türkiye'nin risk bölgeleri belli. Afet olduğu anda nerede ne yapacağız, bunu bilir duruma geleceğiz. Bundan sonra bir afet olduğunda kim, hangi kurum ne yapacak, bu belli. Düğmeye basıldığında bütün kamu, sivil, yerel kuruluşlarımız ne yapacağını bilecek ve harekete geçecek. Hiçbir şaşkınlık olmayacak.''
    
Atalay, Türkiye'de 138 bin Suriyeli sığınmacı bulunduğu, bunlarla ilgili çalışmaların koordinasyonunu da AFAD'ın yürüttüğünü ifade etti.
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER