ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:17

"Türkiye ya çözecek ya çözülecek"


 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Zorunlu bir süreç geçiriyoruz, Türkiye ya kendi sorununu çözecek ya da kendisi de çözülecektir.” dedi.
Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de “Haklar teslim edilmeden, adalet gelmeden çatışmanın koşulları kalkmayacak.” ifadesini kullandı.

Elazığ’da 'Çözüm İçin Müzakere Barış İçin Eşitlik' toplantısı yapıldı. Elazığ Ata Park düğün salonunda gerçekleşen toplantıya milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, Halkların Demokrasi Partisi (HDK) Yürütme Kurulu Üyesi Kadir Arı, Bircan Yorulmaz, HDK İl Temsilcisi Baki Acar, HDK Meclis Üyesi Hüseyin Tunç, BDP İl Başkanı Turan Çelik, Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Halit Ateş, EMEP İl Temsilcisi Cemal Zülfükar ve partililer katıldı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Haklar teslim edilmeden, adalet gelmeden çatışmanın koşulları kalkmayacak. Biz bu sürecin Meclis tarafından denetlenmesini, Başbakan'ın kontrolünde olmamasını istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) bu süreçte güçlü rol almasını istiyoruz ve genel af olmadan barış olmayacaktır. Öcalan’ın özgürlük koşulları sağlanmadan barışın sürekliliği güvenli olmayacaktır.” diye konuştu.

TUNCEL: TÜRKİYE YA ÇÖZECEK YA ÇÖZÜLECEK

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise “Milliyetçi Hareket Partisi'ni (MHP) anlıyoruz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) bu süreçte temkinli değil de uzağında durduğunu biliyoruz. Buradan Kılıçdaroğlu’na sesleniyoruz: Çözüm istiyorsanız, omuz verin. AKP ve BDP’nin çözümlerine beğenmiyorsanız çözümle gelin.” ifadesini kullandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) çözümlerini beğenmediklerinin de altını çizen Tuncel, "Hala bu işe terörizm ile bakmak demenin kendisi bile problemli bir dildir, bu süreçte Meclis görev alsın ve Türkiye geçmişi ile yüzleşsin. Ana dilde eğitim ve özgür bir hukuk düşünelim, AKP de, CHP de 'bu sorun terör sorunudur' diyor. Kürtler kendi kaderini tayin edemiyor, bu Kürtler halk değil mi, biz buradan Kılıçdaroğlu’na kendi tabanının sesine kulak vermesini istiyoruz.” sözlerini kaydetti.

Bu siyasal gelişmeler içerisinde izleyen değil sürecin sahipleri olduklarını kaydeden Tuncel, "AKP’ye güvendiğimiz için bu süreci savunmuyoruz, bu bizim kendi talebimizdir. Biz otuz yıldır barış mücadelesi veriyoruz." dedi. Öcalan’ın, Kürt halkının hakkını silah ile demokrasi ile yürüteceklerini de belirten Tuncel, "Zorunlu bir süreç geçiriyoruz, Türkiye ya kendi sorununu çözecek ya da kendisi de çözülecektir.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER