ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2014 Çarşamba 16:57

Türkiye, uzlaşı hükümetine destek

Türkiye, uzlaşı hükümetine destek

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, Türkiye'nin Filistin'de kurulan uzlaşı hükümetine verdiği desteği dile getirdi.


Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Sarnıç, Gazze'de, uzlaşı hükümetinden 4 bakanla bir araya geldi. Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Sarnıç, yeni uzlaşı hükümetinin bakanlarına nezaket ziyaretinde bulunmak için geldiğini, bakanları görevlerinden ötürü tebrik ettiğini belirterek, Türkiye'nin uzlaşı hükümetine verdiği desteği iletti.

Türkiye'nin uzlaşı hükümetinin kurulmasından memnun olduğunu söyleyen Sarnıç, "Burada bulunan saygıdeğer bakanlara hükümetim adına, Türk milleti adına başarı dileklerimi ilettim. Biz Türkiye olarak her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk, her zaman onları destekledik ve bundan sonra da aynı inançla, aynı güçle elimizden geldiğince her alanda desteklerimizi sunmayı sürdüreceğiz" dedi.

Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimci hakkında Sarnıç, bunun olumsuz bir durum olduğunu bir an önce açıklık kazanmasını temenni ettiğini belirtti.

Görüşme sonrası konuşan Sarnıç, Batı Şeria'da 3 Yahudi yerleşimcinin kaybolmasının ardından yapılan tutuklamaların ortamın gerginleşmesine neden olduğunu, bu durumun uzlaşı hükümetinin çıkarına olmadığını kaydetti.

Uzlaşı hükümetinin önünde hedefleri olduğunu dile getiren Sarnıç, "Bu hükümetin bir gündemi var, bir hedefi var. O da 6 ay içinde seçimlere gitmektir, Filistin halkını sağ salim seçimlere ulaştırmaktır. Ben inanıyorum ki ulusal uzlaşı hükümeti bu sorunların hepsini giderecektir" diye konuştu.

Filistin'e yapılan yardımlar hakkında Sarnıç, şunları ifade etti:

"Tüm Filistin'e yönelik çok çeşitli kapsamlı yardım programlarımız oluyor. Bunların çok büyük bir bölümünü TİKA üstlenmişti, bir kısmını Kızılay, bir kısmını da Türkiye kaynaklı sivil toplum kuruluşları. Bir dönem özellikle Gazze'ye yönelik yardımlarda bir durgunluk olmuştu ama son dönemde yeniden başladı."

Sarnıç, "Bir dostluk hastanemiz var, Türkiye Filistin Dostluk Hastanesi. Onun çalışmaları yeniden başladı, malzemeler geldi, inşaat olağan seyrinde ilerliyor. Umarız ve dileriz ki eğer bu şekilde malzemelerimiz gelirse hastanenin inşaatını tamamlamış oluruz. Bu çok önemli, Gazze'deki en büyük hastanelerden biri olacak. 35 milyon dolarlık bir proje, en kısa zamanda tamamlanması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER